- Wyuczona bezradność polega na przeświadczeniu, że niezależnie od tego, co robimy nie przełoży się na oczekiwany wynik - mówił Maciej Frasunkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Martin Seligman, twórca badań nad wyuczoną bezradnością starał się dotrzeć do przyczyny bezradności, która przejmuje kontrolę nad naszym życiem. Wyniki testów na ludziach i zwierzętach okazały się podobne - w obu przypadkach nieumiejętność podejmowania działań wynikała z przeświadczenia, że sobie nie poradzimy. - Osoby, które były przekonane o tym, że potrafią mniej, gorzej radziły sobie z zadaniem, niż te, które były pewne swoich umiejętności, choć do rozwiązania miały ten sam, powtarzający się schemat - komentował psycholog.
Jak zwracał uwagę gość Czwórki, to, czy jesteśmy podatni na mechanizmy charakterystyczne dla wyuczonej bezradności zależy od tego, jak zostaliśmy wychowywani, w jaki sposób oddziałuje na nas otoczenie i czy w naszym życiu wydarzyło się coś, co nas osłabiło. Rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniej motywacji. Jak to zrobić i kto może nam w tym pomóc?
Co wpływa na to, że niektórzy ludzie rozwijają wyuczoną bezradność, a inni nie? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Gość: Maciej Frasunkiewicz (psycholog z Uniwersytetu SWPS)
Data emisji: 20.08.2019
Godzina emisji: 20.07
kul/ac