Dieta dla odporności. Sięgaj po super foods
Pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na życiu studenckim. - Z niektórymi osobami na żywo nie widziałam się od marca. Tracimy wiele kontaktów. Ja też widzę u siebie częściej występujące przygnębienie, brak motywacji - mówi Aleksandra, studentka jednej z warszawskich uczelni. - Kiedyś mogłam się uczyć cały wieczór, a teraz po 2 godzinach nie mam siły. Takie sytuacje obserwowałam już wiosną - dodaje.
03:44 czwórka pierwsze słyszę 10.11.2020.mp3 Jak studenci mogą skorzystać z pomocy psychologicznej w czasie pandemii (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Czytaj także:
Wiele uczelni wyższych zdecydowało się na podjęcie inicjatyw, które za cel obrały sobie pomoc psychologiczną studentom.
- Dziś, to co wpływa na nas to na pewno lęk związany z sytuacją pandemii - mówi Agata Rudnik z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. - W marcu, kwietniu poziom lęku był wysoki, potem liczba osób zgłaszających się do nas spadła, a teraz znów widzimy, że poziom lęku jest wysoki. Rośnie też poziom frustracji. Dodatkowym wyzwaniem są zajęcia online. To nie sprzyja studentom - dodaje.
Agata Rudnik zauważa równie, że dużo trudniej jest też osobom, które wcześniej zmagały się z jakimi psychologicznymi problemami. - Występujące wcześniej zaburzenia w zamknięciu przybierają na sile.
📢 Pracownicy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnie z doktorantami, studentami i absolwentami,...
Opublikowany przez Uniwersytet Gdański Środa, 18 marca 2020
Lockdown, godzina policyjna - koronawirus na świecie
Online i anonimowo
Studenci z pomocy mogą skorzystać online. Gdańska uczelnia otwarta jest na wszelkie formy kontaktu. - Staramy się na bieżąco odpowiadać na potrzeby. Pomoc jest bezpłatna i anonimowa - mówi przedstawicielka UG.
Podobne inicjatywy pomocy psychologicznej dla studentów i pracowników wprowadziły też: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Politechnika Łódzka czy Uniwersytet Warszawski.
Sprawdź także:
Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?
- Kontynuujemy tradycję Akademickiego Ośrodka Psychoterapii i staramy się zapewnić podstawową opiekę psychologiczną studentom, doktorantom, ale i pracownikom naszej uczelni - mówi dr Szymon Chrząstkowski z Centrum Pomocy Psychologicznej UW. - Zainteresowanie tą pomocą rośnie, co widać po liczbie zgłaszających się do nas osób.
Posłuchaj także:
Przypominamy o naszych dyżurach kryzysowych online. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego mogą skorzystać z...
Opublikowany przez Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Warszawskiego Piątek, 30 października 2020
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Mateusz Kulik
Data emisji: 10.11.2020
Godzina emisji: 6.15
pj