Poczucie winy, obojętność, trudności w koncentracji, otępienie, długotrwałe obniżenie nastroju, brak energii, niska samoocena, zaburzenia snu i łaknienia, a nawet myśli samobójcze to kilka z najczęstszych objawów depresji. - Ludzie nie postrzegają tego jako chorobę, lecz słabość, mają poczucie, że coś jest z nimi nie tak - wyjaśnia ekspertka Fundacji Itaka. Z tego powodu chorzy rzadko trafiają do lekarza w początkowym etapie, a gdy sytuacja się przedłuża, zmusza ich do tego otoczenie.
Na depresję może zapaść osoba w każdym wieku i życiowej sytuacji. Choć wymienione objawy sugerują szczególną podatność na chorobę wśród osób introwertycznych z natury, ofiarami depresji padają także otwarci i radośni ekstrawertycy. Tak było w przypadku Joanny, która swoją historię opowiedziała dziennikarce Czwórki Beacie Kwiatkowskiej.
Spot 2. edycji kampanii społecznej "Twarze Depresji. Nie oceniaj. Zaakceptuj". Źr. twarzedepresji.pl
23 lutego, w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją, Fundacja Itaka zainauguruje 2. edycję kampanii społecznej "Twarze Depresji. Nie oceniaj. Zaakceptuj". Będzie to pierwsza ogólnopolska akcja poświęcona depresji u dzieci i młodzieży.
W audycji "Dajesz radę" gość Marty Hoppe wyjaśnia przebieg procesu leczenia i podpowiada, gdzie szukać pomocy.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Anna Nita (psycholog, psychoterapeuta, Fundacja Itaka)
Data emisji: 22.02.2016
Godzina emisji: 12.00
asz/mg