Bulimia sportowa. "Zaspokajanie psychicznego głodu"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 10:50
- Wszystkie osoby, które codziennie prężą się przed lustrami, powinny zaakceptować fakt, że ciało człowieka zmienia się z wiekiem, ale także w ciągu dnia. Inaczej wyglądamy rano, inaczej wieczorem, jeszcze inaczej, kiedy kończymy 50 lat. To trzeba zaakceptować - przekonuje terapeutka Aleksandra Dejewska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Posłuchaj
03:56 CZWÓRKA Strefa Prywatna - fatfobia 25.08.mp3 Na czym polega fatfobia? (Strefa Prywatna/Czwórka)

Bulimia występuje pod dwoma postaciami: przeczyszczającą i nieprzeczyszczającą. Ta pierwsza to prowokowanie wymiotów i nadużywanie środków przeczyszczających, druga wiąże się ze sportem i obesyjnymi ćwiczeniami Aleksandra Dejewska 

Fatfobia to według słownika niechęć do osób otyłych, ale za tą definicją stoją prawdziwi ludzie, którzy zmagają się z problemem braku akceptacji i nadprogramowych kilogramów. Czasem sami nie mogą ich znieść, ale bywa i tak, że otyłości nie akceptuje najbliższe otoczenie. Bulimia sportowa coraz częściej dotyka ludzi młodych. - Takie osoby obsesyjnie liczą kalorie, komponują "zdrowe posiłki", stosują odżywki, a czasem anaboliki. Chorobliwa chęć schudnięcia powoduje, że zaczynają proporcjonalnie do wzrostu godzin spędzonych na wyczerpujących treningach zmniejszać ilość dostarczanego organizmowi jedzenia - wyjaśnia rozmówczyni Kuby Jamrozka. - Przyczyną takiego zachowania najczęściej jest niskie poczucie własnej wartości, które wynika z rozmiaru ubrań. Szczupła sylwetka jest bardziej akceptowalna przez społeczeństwo, a efekty chudnięcia są komplementowane i nagradzane lajkami. 

Posłuchaj
29:59 CZWÓRKA Strefa Prywatna - bulimia 25.08.mp3 Bulimia sportowa - jak ją rozpoznać i leczyć?. Rozmowa z terapeutką uzależnień Aleksandrą Dejewską (Strefa Prywatna/Czwórka)

Kiedyś na bulimię sportową cierpiały głównie tancerki baletowe, dziś to zaburzenie dotyka pływaczki, ale w tej chwili w gronie moich pacjentów najwięcej jest osób uzależnionych od ćwiczeń na siłowni Aleksandra Dejewska

Jedzenie jest tylko objawem

Ponieważ bulimia sportowa to choroba, która "rozgrywa się" przede wszystkim na polu psychicznym, to im szybsza reakcja na rozwijające się uzależnienie, tym większa możliwość na powrót bulimika do normalnego życia. - Osoby w "sportowym ciągu" nie dostrzegają tego problemu, bo bardzo łatwo jest tłumaczyć przed sobą pewne zachowania. Najczęściej zgłaszają się do mnie pacjenci, którzy są już wyczerpani chorobą, albo kiedy to rodzice zaczynają się niepokoić zachowaniem dzieci - mówi gość Czwórki. - Terapię rozpoczynam od ustalenia celu, który chce osiągnąć dana osoba. Często chodzi o powrót do normalnego jedzenia lub o pozbycie się natrętnych myśli. Na podstawie tego, co ustalimy, pracujemy wspólnie na poczuciu własnej wartości i kompensacji potrzeb, które tkwią głęboko w psychice człowieka i nie są związane z głodem.

Zobacz
depresja smutek dziecko shutterstock_638053987 1200.jpg
Czemu decydujemy się na autodestrukcyjne zachowania?

Nauka odpuszczania

Aleksandra Dejewska jest także autorką książki "Bulimia. Historia mojej choroby", w której opisuje swoje zmagania. - Zachorowałam na bulimię jako młoda dziewczyna. Ta choroba długo panowała nade mną, a próby zmiany życia kończyły się przegraną. Dopiero po dziesięciu latach udało mi się wyzdrowieć. Dziś dzielę się osobistym doświadczeniem i pomagam jako terapeutka osobom z zaburzeniami odżywiania. Uczę odpuszczania - dodaje gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Aleksandra Dejewska (terapeutka zaburzeń odżywania, autorka książki "Bulimia. Historia mojej choroby")

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 20.15

kul

Czytaj także

Aktywność fizyczna - czy każdy może znaleźć sport dla siebie?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 18:00
Ruch opóźnia proces starzenia się organizmu - nawet o kilkadziesiąt lat. A równie cenne jak jazda na rowerze albo przebieżka są także spacerowanie, taniec i wchodzenie po schodach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Graj w tenisa. Spalisz kalorie i poprawisz refleks

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 14:00
8 lutego rozpocznie się wielkoszlemowy turniej Australian Open. Kibicując zawodnikom przed telewizorem, w ciągu godziny możemy spalić do 60 kcal. Jeśli jednak sami zdecydujemy się wejść na kort, w tym samym czasie możemy stracić 600 kcal. 
rozwiń zwiń