- Gdy słyszymy "alimenty" myślimy o niepełnoletnich dzieciach rozwiedzionych rodziców - mówi Karol Brunejko, prawnik. - Ale to nie jedyna sytuacja, przy której mówimy o alimentach. Obowiązek alimentacyjny istnieje w obie strony. Są sytuacje, w których to pełnoletnie dzieci płacą alimenty rodzicom, babcia płaci na wnuka czy wnuk łoży alimenty na babcie - dodaje.
Karol Brunejko podkreśla, że obowiązek alimentacyjny istnieje w obie strony, nie tylko obejmuje rodziców i dzieci, ale też dziadków lub rodzeństwo. Alimenty, co do zasady zasądza sąd. Dwie strony mogą się też na nie umówić. Warunkiem otrzymania tego świadczenia jest niemożność samodzielnego utrzymania się.
- Alimenty na małoletnie dzieci najczęściej określa sąd podczas rozprawy rozwodowej. Po 18 roku życia możemy też korzystać z alimentów, jeśli się dalej uczymy. Wtedy występujemy po nie sami - wyjaśnia ekspert.
Nie ma wieku granicznego pobierania alimentów. A od czego zależy ich wysokość? Jakie dokumenty są niezbędne by założyć sprawę o alimenty? Kiedy rodzice mogą żądać alimentów od dzieci? Kim są dłużnicy alimentacyjni? O tym m.in. w nagraniu rozmowy.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Karol Brunejko (Akademicka Poradnia Prawna UW, Akademia Pedagogiki Specjalnej)
Data emisji: 5.03.2019
Godzina emisji: 14.17
pj