Przeboje i książki na ferie, wystawa i Bruno Schulz - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 08:40
We wtorkowym wydaniu "Stacji kultura" zaprosimy m.in. na wystawę do warszawskiej ASP, swoją zimową playlistę #snowtrack przedstawi Daniel Spaleniak, a Kinga Michalska podpowie co czytać w ferie.
Przedpołudnie w Czwórce to dawka dobrej muzyki i wiadomości ze świata kultury.
Przedpołudnie w Czwórce to dawka dobrej muzyki i wiadomości ze świata kultury.Foto: shutterstock

W pierwszej godzinie audycji gośćmi Czwórki będą Jolanta Gola i Agnieszka Szewczyk, które zaproszą na wystawę "Ćwiczenia ze sztuki". Ta pierwsza ekspozycja kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w nowej przestrzeni wystawienniczej rozpoczyna nowy etap w historii Muzeum ASP. Od 1985 roku, muzeum miało swoje miejsce w dwóch salach od strony ulicy Traugutta, gdzie organizowało na początku swej działalności wystawy czasowe, prezentując fragmenty swoich zbiorów. Nigdy jednak w postaci kolekcji stałej. Na wystawie zaprezentowano prace artystów związanych z Warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Henryk Berlewi, Tomasz Ciecierski, Elżbieta i Emil Cieślarowie, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Wojciech Fangor, Wiktor Gutt, Jerzy Sołtan - między innymi ich dzieła można będzie podziwiać w Pałacu Czapskich do 17 września 2022.

W Czwórce nie zabraknie także kulturalnej podróży do Azji, w którą zabierze nas Weronika Puszkar.

Od 1 lutego na naszej antenie także Bruno Schulz i jego twórczość. W 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci pisarza i artysty. Z tej okazji Senat RP rok 2022 ustanowił rokiem Schulza. Jak czytamy w uzasadnieniu jest to rok "człowieka o niezwykłej wyobraźni, inteligencji i kreatywności, piszącego z podziwem o Józefie Piłsudskim, zaprzyjaźnionego z najwybitniejszymi polskimi pisarzami, artysty o żydowskich korzeniach, który - wraz z Julianem Tuwimem i Antonim Słonimskim - trwale zapisał się na kartach polskiej literatury i z pewnością zasługuje na miano ambasadora polskiej kultury na świecie". W Czwórce, do końca lutego, o 10.45 zaprezentujemy opowiadania Brunona Schulza. "Sanatorium pod Klepsydrą", "Mój ojciec wstępuje do strażaków", "Edzio", "Dodo"," Emeryt" które przeczyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego.

Zobacz także:

W drugiej części audycji przedstawimy playlistę na ferie zimowe #snowtrack, którą ułożyli dla nas artyści. Tym razem, w rozmowie z Damianem Sikorskim, swoimi inspiracjami podzieli się Daniel Spaleniak.

W Czwórce także książki z zimą w tle. Tym razem Kinga Michalska przedstawi powieść norweskiego pisarza Trygve Gulbranssena "A lasy wiecznie śpiewają". To klasyczna już pozycja w literaturze skandynawskiej, która przez lata zyskała status bestsellera. Między innymi została sfilmowana, przetłumaczona na ponad 30 języków i sprzedana w 12 milionach egzemplarzy. Książka przenosi nas do skutej lodem Norwegii, w której z trudnym losem, surowymi prawami natury oraz własnymi słabościami, lękami, radościami mierzą się kolejne pokolenia rodziny Bjorndal.

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy we wtorek (01.02) po godz. 10.05. Program poprowadzi Michał Piwowarek.  

aw


Czytaj także

Architektura krajobrazu ma znaczenie. Projekty Aliny Scholtz wciąż zazieleniają stolicę

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 13:30
Aliny Scholtz, architektka krajobrazu, swoje projekty rysowała tuż po wojnie w Biurze Odbudowy Stolicy. One tworzą się do dziś, trwają i rosną, a w Muzeum Woli możemy zobaczyć, jak powstawały: park Moczydło, rekonstrukcja ogrodu Saskiego czy Centralny Park Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Targi Plakatu 2021 - co się działo podczas święta grafiki w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 13:37
Ponad 150 wystawców, setki różnych form i kolorów, spotkania z grafikami i ilustratorami, twórcami najpiękniejszych i najciekawszych plakatów. Już po raz dziesiąty odbyły się w Warszawie Targi Plakatu, a Czwórka objęła to wydarzenie patronatem. 
rozwiń zwiń