Kamienie, które mówią. Odwiedzamy piwnice Zamku na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 16:30
Po wystawach "Wawel zaginiony" i "Wawel odzyskany" przyszedł czas na "Wawel podziemny". Po 500 latach do piwnic Zamku Królewskiego na Wawelu wejdą pierwsi zwiedzający. - Myślę, że będziemy mogli się pochwalić czymś niespotykanym i przemawiającym do wyobraźni - mówi  prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Wawel podziemny. Nowa wystawa stałanowa trasa zwiedzania
Wawel podziemny. Nowa wystawa stała/nowa trasa zwiedzaniaFoto: Projekt wykonawczy wystawy autorstwa Marka Suchowiaka
  • Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na nową wystawę i uruchamia trasę podziemną.
  • "Wawel podziemny" to okazja, żeby przyjrzeć się z bliska architektonicznym detalom znajdującym się w zamkowych piwnicach.
  • - Opowiadamy o dziejach królewskiej rezydencji za pomocą detali i kamiennych reliktów, a także wielowiekowych, renesansowych i gotyckich murów, w sposób innowacyjny, nastawiony na doświadczenie - mówi prof. Andrzej Betlej.

- Wracamy do podstaw, czyli "idziemy w podziemia", żeby pokazać piwnice królewskiej rezydencji, ale przede wszystkim, żeby "dotknąć Wawelu", dotknąć historii - opowiada dyrektor Zamku Królewskiego w Krakowie, prof. Andrzej Betlej. - Po raz pierwszy w historii wpuszczamy naszych gości do zamkowych piwnic, do zupełnie nowej przestrzeni z wielkim potencjałem.

Historia wawelskich podziemi

Piwnice powstały w pierwszej połowie XVI wieku. Przestrzeń ta stała się później jednym z magazynów, w którym od lat 80. XX wieku gromadzono kamienne detale architektoniczne. - Ktoś mógłby powiedzieć, że to miejsce przechowywania rzeźbionych kamieni - śmieje się gość Czwórki. - Tymczasem my na ich podstawie stworzyliśmy opowieść o przekształceniu zamku i o tym, jak ten zamek budowano. Opowiadamy także o ludziach, którzy za tym stoją.

Posłuchaj
14:41 CZWÓRKA Stacja Kultura - wawel 29.12.2023.mp3 Trasa podziemna w zamku Królewskim na Wawelu. Co czeka na zwiedzających? (Stacja Kultura/Czwórka)

Wystawa, która zmienia perspektywę patrzenia na Wawel

- To, co obecnie oglądamy, to rezydencja renesansowa, ale przed nią znajdował się tu "regularny" gotycki zamek Kazimierza Wielkiego. A jeszcze wcześniej - inne budowle rezydencjonalne - podkreśla rozmówca Adama Smolarka. - My to wszystko pokazujemy i zachęcamy zwiedzających, żeby sami odrywali kolejne fragmenty tej opowieści. Głównym atutem ekspozycji jest to, że całkowicie zmienia ona perspektywę patrzenia na Wawel.  


Zamek Królewski na Wawelu Zamek Królewski na Wawelu

"Wawel jest wspólny"

Zwiedzanie będzie rozpoczynać się w sali "Jak restaurować Wawel", poświęconej akcji z początku XX w. przywracania Dziedzińcowi Arkadowemu dawnej świetności. W tej części wystawy przedstawiona będzie, w formie dialogu, "bitwa" konserwatorska, podczas której wykluwały się teoretyczne założenia dotyczące choćby kwestii zastępowania podczas odnawiania zamku oryginałów kopiami. Trasę kończy "Sala cegiełek wawelskich" z kolekcją autentycznych elementów budowlanych. Ta część wystawy będzie wzbogacona opowieściami o wawelskich darczyńcach. - Takie cegiełki mógł kupić każdy Polak i każda Polska w celu wspomożenia wielkiego ruchu odbudowy zamku, po odzyskaniu go z rąk wojska austriackiego. To pokazuje, że Wawel jest "wspólny". To nasze dziedzictwo narodowe i miejsce, gdzie bije serce historii - dodaje prof. Betlej.

Zobacz także:

Wystawa zostanie otwarta 4 stycznia 2024 roku. Wtedy też do wawelskich podziemi wejdą pierwsi zwiedzający. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio. 

Wawel podziemny. Nowa wystawa stała/nowa trasa zwiedzania Wawel podziemny. Nowa wystawa stała/nowa trasa zwiedzania

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu)

Data emisji: 29.12.2023

Godzina emisji: 11.15

kul/kk

Czytaj także

Czy dziewczyna z obrazu naprawdę była góralką? Wystawa "Wyczółkowski odnaleziony" w Zamku Królewskim na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 07:34
Wśród prac Leona Wyczółkowskiego na nowej wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu zatytułowanej "Wyczółkowski odnaleziony" prezentowany jest odzyskany pastel przedstawiający dziewczynę wiejską, nazywany "Góralką". Odzyskana strata wojenna, która powróciła do zbiorów wawelskich, została zidentyfikowana. Kim była dziewczyna na obrazie, skąd pochodziła?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia twarzy - od renesansu do sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 15:30
Dlaczego, dla kogo i w jaki sposób ludzie na przestrzeni wieków rejestrowali wizerunki własne i cudze? Na to pytanie próbują odpowiedzieć Małgorzata Micuła i Iwona D. Bigos, autorki wystawy "Twarzą w twarz" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń