Zamaluj ścianę muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 07:00
Muzeum Narodowe w Poznaniu ogłosiło "Konkurs na mural", który ma być pokazywany na ścianie północnej łączącej stary gmach z nowym skrzydłem Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Audio

Pełnoletni artyści mają szansę pomalować jedną ze ścian Muzeum Narodowego w Poznaniu. Projekt muralu, który zostanie wyłoniony w konkursie będzie namalowany na ścianie, o której niektórzy mówią, że jest sceną, która wręcz krzyczy, żeby na niej znalazło się malowidło.

- Mural ma się wpisywać w Al. Marcinkowskiego, przy której stoi gmach muzeum. Organizatorzy chcą by odnosił się do placówki, ale nie chodzi nam o nawiązanie wprost - mówi Alicja Hafke z Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Chcemy by artyści patrząc na okolicę, budynek, myśląc o Poznaniu inspirowali się różnymi sprawami - dodaje.
Konkurs już trwa, a placówka czeka na złoszenia do 10 lipca. Następnie zbierze się specjalna komisja, złożona ze znawców sztuki, artystów, która wyłoni zwycięzcę.

- Jest to też jeden z elementów pozyskania młodszej publiczności. Zależy nam na widzach 20, 30-letnich i młodszych - wyjaśnia Hafke. 

W Poznaniu już drugi raz odbył się Festiwal Murali, ten rodzaj sztuki wpisuje się w klimat miasta. Organizatorzy muzealnego konkursu chcą pokazać, że placówka nie jest obojętna na te wydarzenia, że reaguje również na najnowsze trendy w sztuce.

Niezbędnym warunkiem do zaistnienie muralu na ścianie Muzeum jest pozyskanie sponsora na realizację dzieła - posłuchaj audycji "Stacja Kultura ".

(pj)

 

Zobacz więcej na temat: KULTURA Poznań
Czytaj także

Mariusz Sieniewicz: pisarstwo to frajerski zawód

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 13:30
Krytycy zaliczają go to autorów prozy wysoko artystycznej. Sam o sobie mówi, że w świecie żądnym konsumpcyjnej krwi porusza się w rejonach obciachu. Gościem "Stacji Kultura" był Marcin Sieniewicz, autor książki "Spowiedź śpiącej królewny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Richardson zdradza tajemnice bursztynu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 14:00
Monika Richardson i Lidia Popiel wybrały się w daleką podróż, zapomnianym szlakiem bursztynu. Jak się okazuje, wciąż istnieją ludzie, którzy żyją jantarem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Picasso jest zbyt kanciasty, Rafael kojarzy się z czekoladkami"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:45
Dzieci często nie interesują się sztuką. Co więc zrobić by nasze pociechy złapały bakcyla i weszły w artystyczny świat - opowiadali Ewa Jałochowska i jej syn Kajtek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawa jest ważna na światowej mapie artystycznej"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 07:00
"Stage and Twist" to wspólna wystawa dwójki młodych artystów z Polski i Rumunii. To także wynik współpracy pomiędzy Tate Modern w Londynie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr odtrutką na piłkę nożną?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 12:00
- Chcemy stworzyć oazę dla tych, którzy cierpią z powodu nadmiaru Euro w powietrzu. To będzie strefa w której będzie można odetchnąć kulturą - mówiła Hanna Śleszyńska, która rekomendowała w Czwórce akcji "Zero futbolu w Capitolu".
rozwiń zwiń