Polska moda lat 20. i 30. - powrót do kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 10:00
- Moda zawsze związana była z aktualnymi trendami w sztuce i stylem życia - opowiada profesor Anna Sieradzka, autorka książki pt. "Moda w przedwojennej Polsce". - Ja tęsknię za polskim jedwabiem. Z Milanówka.
Audio
  • Prof. Anna Sieradzka, autorka książki "Moda w przedwojennej Polsce" o trendach i sztuce i modzie tamtego okresu (Stacja Kultura/Czwórka)
Panna młoda z lat 20. XX wieku
Panna młoda z lat 20. XX wieku Foto: fot. flickr.com/Yuliya Libkina/lic.CC BY 2.0

W latach 20. i 30. o tym, jak wyglądały kobiety, decydowały zasady savoir vivre’u. Jak opowiada profesor Anna Sieradzka, autorka książki pt. "Moda w przedwojennej Polsce", nie istniało wówczas coś takiego, jak "moda młodzieżowa". - Wówczas moda skierowana była raczej do osób dojrzałych - tłumaczy pisarka. - Młodzież stała się odbiorcą pomysłów modniarskich dopiero w latach powojennych. Zaczęło się w Stanach Zjednoczonych w latach 50., a dziesięć lat później w Europie - dodaje. Dlatego przed II wojną światową polska młodzież ubierała się tak, jak nakazywali rodzice. - Aż do osiągnięcia pełnoletniości i zdania matury - precyzuje profesor Sieradzka.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat w polskiej modzie nie zmieniło się jedno: była i będzie nie tylko czymś użytkowym, ale także możliwością spełniania marzeń i ważnym elementem życia. - Zawsze związana była z aktualnymi trendami w sztuce - mówi gość Czwórki. - Dlatego też pod koniec lat 20. ubiegłego zapanował inny ideał kobiety, typ sylwetki, różne były fryzury i stroje. Nastąpił powrót do kobiecości, a ubiory tę kobiecość jak najbardziej podkreślały - wyjaśnia.

W polskiej modzie zdarzały się też burzliwe okresy rewolucji. - Szokujące były elementy, wprowadzone w czasie pierwszej wojny światowej - mówi gość Czwórki. - Jeden z nich to skrócenie spódnic. Bo przecież przed tą wojną kobiety nie odsłaniały nogi powyżej kostki.

Prof.
Profesor Anna Sieradzka wraz z Katarzyną Dydo w Czwórce/fot. Wojciech Kusiński
Dziś profesor Sieradzka wspomina z nostalgią polski jedwab z Milanówka. - Najchętniej włożyłabym taką jedwabną, długą suknię, z bufiastymi rękawkami na popołudniową okazję - mówi gość "Stacji Kultura". - Do tego oczywiście kapelusz z kwiatami, rękawiczki, pantofelki i odpowiednio dobrana torebka...
(kd)
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francja-elegancja, czyli moda wkracza do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 18:00
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że moda jest dziedziną sztuki i jako taka wkracza do galerii oraz muzeów na całym świecie. Także w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmienić swoje życie? Najlepiej jak najszybciej!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 14:00
W czasie I wojny światowej brytyjski król Jerzy V zmienił nazwisko na Windsor, bo jego własne miało niemieckie pochodzenie i źle kojarzyło się Anglikom. A co najchętniej zmieniłby w sobie statystyczny Polak? Oto wyniki naszego dochodzenia.
rozwiń zwiń