Każdy kto chciałby pójść w ślady króla Jerzego powinien skierować kroki do Urzędu Stanu Cywilnego, bo to właściwe miejsce, żeby zmienić swoje nazwisko. - Takie prawo przysługuje każdemu, ale prośba musi być właściwie uargumentowana - tłumaczy Marzena Stępień z USC w Warszawie. - Z wnioskiem możemy wystąpić, jeśli uważamy, że nazwisko nas ośmiesza, rozwiedliśmy się i chcemy wrócić do panieńskiego nazwiska albo gdy chcemy zalegalizować swój pseudonim artystyczny.
Dużo bardziej skomplikowany wydaje się być proces zmieniania pewnych cech charakteru. Zdaniem psycholog Jolanty Szczepaniak osoby, które mają problem ze spóźnianiem się powinny popracować nad właściwym rozłożeniem sobie czasu w ciągu dnia. - Zdarza się jednak i tak, że za spóźnianiem się stoją lęki przed wejściem w jakąś sytuację albo przed podjęciem jakiegoś działania - wyjaśnia rozmówczyni Błażeja Prośniewskiego. - Spóźnianie może też być próbą zwrócenia na siebie uwagi. To nie jest cecha, która wynika tylko i wyłącznie z lenistwa czy braku szacunku. Czasem ma też poważny kontekst psychologiczny.
A kiedy już naprawimy siebie od wewnątrz, możemy wziąć się za zmienianie tego, co widoczne na pierwszy rzut oka.
- Tutaj obowiązuje prosta zasada: eksponujemy to, co chcemy; ukrywamy zaś defekty - radzi stylista Adam Chowański. - Chwalimy się przewężeniami, czyli nadgarstkami, kostkami, szyją. Dzięki temu będziemy wydawać się bardziej smukli.
Drugi sposób na "podrasowanie" wyglądu to dodatki - stosunkowo tani zabieg, który ożywi najbardziej nudną stylizację.
kul