Jej książki kucharskie i poradniki o prowadzeniu domu biły rekordy popularności i były bardziej rozchwytywane niż dzieła Słowackiego czy Mickiewicza. - O ''365 obiadach za 5 złotych'' mówiło się, że to kulinarna biblia XIX wieku. Może trudno sobie to wyobrazić, ale niektóre z tych tytułów wydaje się do dziś - opowiada gość Czwórki.
Monika Kucia Lucyna Ćwierczakiewiczowa zrobiła w Polsce to, co 100 lat później Julia Child w Ameryce. O podstawowych technikach kulinarnych mówiła bezpretensjonalnie. I testowała wszystkie przepisy, zanim opublikowała je w książce
Lucyna Ćwierczakiewiczowa żyła niekonwencjonalnie jak na swoje czasy. I tak też pisała. - Krótko, zwięźle i na temat. "Oczyścić, ściągnąć skórę, wyjąć kość grzbietową, rozpłaszczyć na deseczce nożem". Lubię jej styl za jasny komunikat i konkret - mówi Monika Kucia.
Ćwierczakiewiczowa prowadziła także salon, w którym podejmowała gości daniami przez siebie przygotowanymi. W "Kluczu kulturowym" sprawdzamy m.in., co im serwowała, dlaczego smażyła frytki na łoju i w jaki sposób określała twórczość Elizy Orzeszkowej.
***
Tytuł audycji: Klucz Kulturowy
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Monika Kucia (dziennikarka, kuratorka kulinarna, autorka bloga "Siała baba mak")
Data emisji: 25.02.2017
Godzina emisji: 15.15
kul/pg