W zrujnowanych wojną Niemczech amerykański żołnierz Henry Sachs znajduje w opuszczonej rezydencji stary rękopis Jana Sebastiana Bacha. Sześćdziesiąt lat później siostrzenica Henry’ego, porządkując pamiątki po zmarłym wuju, odkrywa tajemniczy rękopis. Chcąc dowiedzieć się, do kogo należał, wyrusza w podróż, dzięki której poznaje prawdziwą historię własnej rodziny, ale także sekrety berlińskich salonów z końca XVIII wieku.
Jak przekonywała Kinga Michalska, w tej powieści splatają się trzy plany czasowe: okres wojny, czasy współczesne i 1783 rok. - Doskonale pokazano, w jaki sposób salony wpływały na życie kulturalne Berlina i nim dyrygowały. To tam młodzi twórcy chcieli się pokazać przyszłym mecenasom - mówiła rozmówczyni Kasi Dydo. - Bohaterowie tej książki to prawdziwe postacie, które funkcjonują w prawdziwych miejscach.
Jak życiorys, Lauren Belfer, m.in. studia mediewistyczne i praca w galerii sztuki, wpłynął na jej zainteresowanie okresem II wojny światowej? Co wydarzyło się w XVIII w. i zmieniło życie nam współczesnych? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Kinga Michalska (znawczyni i wielbicielka literatury)
Data emisji: 11.09.2018
Godzina emisji: 11.44
kd/ac