"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" - to "dynamiczna wystawa”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 13:40
Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę "Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych". - Zebrane na niej prace wielkiego malarza pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych - mówi dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy. - Wystawa jest dynamiczna, bo cały czas napływają nowe obrazy i rysunki.
Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych - o wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie opowiada dr Mariusz Klarecki, jej kurator
"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" - o wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie opowiada dr Mariusz Klarecki, jej kurator Foto: PAP/Szymon Pulcyn
  • Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę "Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych".
  • W trzech zamkowych salach zebrano słynne płótna artysty i dzieła, które wcześniej nie były prezentowane. 
  • O wystawie opowiada jej kurator dr Mariusz Klarecki. 

Jan Matejko to najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa historycznego. Prezentowana od początku marca w Zamku Królewskim w Warszawie wystawa "Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" rzuca światło na mniej znane i oczywiste obszary zainteresowań artystycznych mistrza. Dzieła na niej zgromadzone pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych i niezmiernie rzadko prezentowane są publicznie. Jak zapowiadają kuratorzy, to niecodzienna okazja, aby spojrzeć na twórczość Matejki z zupełnie nowej perspektywy.


"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" - wiele odkryć i niespodzianek

- Jest bardzo wiele odkryć na tej wystawie i wiele niespodzianek. Ta wystawa w ogóle jest szalona od samego początku, dlatego, że pomysł na nią pojawił się spontanicznie - opowiada gość Czwórki. - Ekspozycja powstała właściwie w trzy miesiące, co jest w ogóle nieosiągalne, szczególnie dla muzeów. Zazwyczaj taki proces trwa trzy lata, ale nam się udało. Jest to naprawdę bardzo wyjątkowa wystawa.

W przepięknych salach Zamku Królewskiego zebrano znane i mniej znane dzieła autorstwa Jana Matejki - obrazy olejne, akwarele i rysunki. Odwiedzający będą mogli zetknąć się z dziełami zaskakującymi tematyką czy z rysunkami stanowiącymi szkice do kompozycji malarskich.



Czy w Zamku Królewskim znajdują się także znane dzieła Matejki?

Ze znanych dzieł w Zamku Królewskim można obejrzeć wielkie płótna Matejki: "Konstytucja 3 maja", "Kazanie Skargi", "Batory pod Pskowem" czy "Rejtan - Upadek Polski". - Na ekspozycji znajdują się także "Dzieje cywilizacji w Polsce", cykl 12 obrazów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie - tłumaczy dr Mariusz Klarecki. - Jednak głównie ta wystawa to prace nieznane, niedostępne, pochodzące z rynku prywatnego. Cały tytuł wystawy, "Matejko nieznany", odnosi się właśnie do nich. Do prac niepokazywanych publicznie albo prezentowanych tylko i wyłącznie na salach aukcyjnych czy w galeriach sztuki.



Dzieci artysty - sielski obrazek rodzinny

Wśród eksponatów znajduje się "Portret czworga dzieci artysty", uważany za prawdziwe arcydzieło. - To dzieło z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i rzeczywiście wisi u nas. To jeden z obrazów najbliższych sercu malarza, pokazuje Jerzego, Tadeusza, Helenę i Marię. Jerzy jest z pieskiem, a z kolei Helena tuli do siebie gołębie. To bardzo, miłe i sympatyczne przedstawienie - opowiada gość Czwórki. - Obraz powstał w 1879 roku. Cała ta scena jest pokazywana w majątku Matejków, który był położony pod Krakowem. Za oknem widać piękny ogród. Obraz zresztą jest naszym sztandarowym dziełem i zdobi okładkę katalogu.


Posłuchaj
20:26 CZWORKA/Stacja kultura - matejko_wystawa 28.03.2024..mp3 "Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" w Zamku Królewskim w Warszawie. O wystawie opowiada dr Mariusz Klarecki, jej kurator (Stacja kultura/Czwórka)

 

W Zamku Królewskim w Warszawie znalazły się także wcześniejsze, niezwykle cenne dzieła artysty, takie jak "Portret ostatniego pustelnika z góry św. Bronisławy", przedstawiający niespełna 19-letniego Matejkę, niedawno odkryty portret jego ukochanej siostry Marii czy malarski szkic portretowy Adama Sapiehy. Został on wykorzystany przez Matejkę jako twarz księcia Witolda w słynnej "Bitwie pod Grunwaldem".

Według oficjalnych informacji wystawę można oglądać do 26 maja 2024 roku. - Wystawa jest dynamiczna, bo cały czas napływają nowe obrazy i rysunki - mówi gość Czwórki. - Niewykluczone więc, że zostanie przedłużona.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: dr Mariusz Klarecki (kurator wystawy "Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" w Zamku Królewskim w Warszawie)

Data emisji: 27.03.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras./wmkor

Czytaj także

Sztuka kobiet II - wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 14:10
Sztuka kobiet II - wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski - prezentuje prace artystek z różnych stron świata. - Tworzą w różnych mediach: fotografii, rzeźbie i instalacji artystycznej - mówią kuratorki wystawy Sylwia Miechowicz i Ewa Doan. - Tytuł prezentacji jest zainspirowany wystawą Sztuka kobiet, która odbyła się w poznańskiej Galerii ON w 1980 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”. Muzeum Narodowe we Wrocławiu dało wolną rękę młodym ludziom

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 18:15
"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej" to pierwsza wystawa przygotowana przez młodych wrocławian w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytania, co myślą, czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie. Szczególnie w odniesieniu do sztuki dawnej - mówi Grzegorz Wojturski, kurator wystawy. 
rozwiń zwiń