Zima zaskakuje nie tylko drogowców. Na jej przyjście często nie są gotowi także kierowcy. Zapominają zarówno o wymianie opon na zimowe, jak i potrzebie dostosowania stylu jazdy do trudnych warunków. Bezcennych zimowych rad udzielała kierowcom w „Magazynie” Katarzyna Frendl z portalu motocaina.pl.
Trzeba zmienić nie tylko opony
Jak podkreśla Katarzyna Frendl, każdy kierowca powinien pamiętać o zmianie letniego płynu do spryskiwaczy na zimowy. – Letni płyn zamarza i może spowodować uszkodzenia – tłumaczy gość „Magazynu”. Gdy jednak spóźnimy się z jego wymianą, nie należy postępować według „domowych” sposobów, o których można przeczytać na forach internetowych. – Zamiast ogrzewać zbiorniczek suszarką do włosów czy dolewać do niego denaturatu, radziłabym zaparkować samochód w jakimś ogrzewanym garażu i poczekać. To najprostsze i najlepsze wyjście – tłumaczy gość Justyny Dżbik.
Higiena samochodu
– Absolutnie trzeba myć samochód zimą – podkreśla Katarzyna Frendl. Jak tłumaczy, mieszanka śniegu, piasku i soli, po której poruszają się auta, powoduje korozję. Gość Justyny Dżbik zwraca jednocześnie uwagę, że przed wizytą w myjni zimą trzeba zabezpieczyć zamki i wszystkie „szczeliny”, do których może dostać się woda. Katarzyna Frendl wyjaśnia, że w bardzo wielu samochodach uszczelki drzwiowe czy te wokół szyb, zawierają welur, który chłonie wodę. – Taka woda zamarza i później widzimy kierowców, którzy szarpią się z drzwiami lub wchodzą do samochodu przez bagażnik – żartuje. Wszelkie „problemowe miejsca” można posmarować specjalnymi oleistymi substancjami, które dostępne są na stacjach benzynowych i w sklepach z akcesoriami samochodowymi – radzi gość „Magazynu”.
Poślizgi kontrolowane
Zdaniem Katarzyny Frendl, każdy kierowca powinien na własną rękę ćwiczyć manewry wychodzenia z poślizgu. Choć nowoczesne auta bywają wyposażone w zaawansowane systemy antypoślizgowe, warto samemu prowokować różne sytuacje, by sprawdzić swoje umiejętności i zobaczyć, jak zachowuje się samochód. – Powinniśmy mieć świadomość, co auto jest w stanie zrobić – tłumaczy gość Justyny Dżbik. Najlepszym miejscem do takich praktyk są rzadko używane drogi lub parkingi.
Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Katarzyną Frendl. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.
Cykl motoryzacyjny trwa. Na kolejną rozmowę z Katarzyną Frendl zapraszany w następny poniedziałek.
Sprawdź także, jaką świąteczną muzykę poleca do samochodu Roman Dębecki z tygodnika "Auto Świat". Film znajdziesz w boksie po prawej stronie.
ap/ŁSz