"Re: generacja" nie dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 08:00
Samochód miłości, wirtualny parlament i komputer rozpoznający emocje to tylko niektóre z eksponatów, które czekają na zwiedzających w Centrum Nauki Kopernik od 3 marca.
Audio
  • Rozmowa z Karoliną Mózgowiec o wystawie Re: generacja

„Re: generacja” – wystawę pod takim tytułem będzie można oglądać w Centrum Nauki Kopernik od 3 marca. W przeciwieństwie do wystaw, które już funkcjonują w CNK, ta ekspozycja skierowana jest do osób, które skończyły 17 lat. Dlaczego? W poszukiwaniu odpowiedzi na warszawskie Powiśle udała się reporterka Czwórki Karolina Mózgowiec.

Wystawa „Re: generacja” to 80 interaktywnych i multimedialnych eksponatów, z których każdy jest grą lub stanowiskiem do samodzielnych doświadczeń. Właśnie to zdobywanie nowych doświadczeń, poznanie siebie i uzyskanie wiedzy o nowych technologiach jest w zamierzeniu organizatorów wystawy jej celem.

Jak wyjaśnia reporterka Czwórki, zwiedzający będą mieli np. możliwość sprawdzenia się w roli polityka. – Przemowa przed wirtualnym parlamentem ma uzmysłowić nam, czy jesteśmy w stanie występować przed dużą grupą ludzi. Warto podkreślić, że słuchacze nie siedzą spokojnie: klaszczą, chrapią, mruczą, a nawet gwiżdżą – mówi Karolina Mózgowiec.

Eksponatem, który może wzbudzić duże zainteresowanie zwiedzających, jest samochód miłości. Łukasz Badowski z CNK wyjaśnia, że podobnie jak w normalnym aucie znajdziemy tu typowe elementy wyposażenia – pedał hamulca, pedał gazu, lusterka, wycieraczki. Rzecz w tym, że manipulując nimi zyskujemy dostęp do… naukowej wiedzy na temat seksualności człowieka. Uruchamiając np. wycieraczki można dowiedzieć się, gdzie człowiek ma strefy erogenne – tłumaczy Karolina Mózgowiec.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo z Karoliną Mózgowiec. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap/ŁSz

Czytaj także

Piractwo nie popłaca

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 18:00
Razem z nielegalnym oprogramowaniem, filmami czy muzyką, z sieci można ściągnąć wirusy – przestrzega Bartłomiej Witucki z Koalicji Antypirackiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiezdne jaja czy religia miecza?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 16:02
Wyznawcy Luka Skywalkera dążą do uznania jediizmu jako religii. – To są jaja, a nie religia – komentuje socjolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problematyczny źródłosłów

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 15:46
Słowo "degrengolada" pochodzi z języka francuskiego, natomiast "matuzalem" z Biblii – wyjaśnia ekspert.
rozwiń zwiń