W 2014 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą nosiły Ryga i szwedzkie miasteczko Umea. W stolicy Łotwy już zaplanowano ponad 200 kulturalnych wydarzeń, z pewnością i Łotysze i turyści znajdą coś dla siebie. A wszystko rozpocznie projekt o nazwie: Żyjący Łańcuch Książek.
- Ten łańcuch rozciągnie się na długości 2014 metrów między Starą a Nową Biblioteką Narodową - mówi jedna z organizatorek wydarzeń 2014 roku. - Każdy będzie mógł stać się jednym z ogniw tego łańcucha. Jego uczestnicy będą przenosić książki ze starego budynku do nowego podając je sobie w tym łańcuchu.
Żyjący Łańcuch Książek będzie nie tylko inauguracją Projektu Ryga - Europejska Stolica Kultury, ale też otwarciem nowoczesnego budynku biblioteki. - Planujemy w nim wystawy poświęcone książce drukowanej, a także cykl wykładów i spotkań konfrontujących książkę tradycyjną z elektroniczną . Zastanawiamy się czy nasze dziedzictwo przetrwa - mówi organizatorka.
Ryga /źr. Wikipedia/cc/Atisgailis
Ryga tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będzie nosić w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. W związku z tym nie zabraknie imprez nawiązujących do tej daty. - W Narodowym Muzeum Łotwy przygotowujemy wyjątkową wystawę pokazującą jak Europa zmieniła się przez te 100 lat. Na jej mapie pojawiło się 11 nowych państw, wśród nich Łotwa.
Stolica Łotwy jest miastem bardzo zróżnicowanym, jedynie 40% jej mieszkańców to Łotysze, pozostałe 60% stanowią liczne mniejszości. Zostanie zainaugurowany projekt Road Map, by zbliżyć do siebie ryżan, by poznali inne wspólnoty, z którymi dzielą miasto.
Jans Kevišs-Petuško z Ambasady Łotwy podkreśla w "Europejskim lunchu" , że wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym 2014 roku w Rydze będzie światowa premiera opery Wagnera "Rienzi".
2014 rok na Łotwie przynosi też zmianę waluty, Łotysze wymienią łaty, na euro. Jakie będą tego konsekwencje w Czwórce próbował przewidzieć Jans Kevišs-Petuško - posłuchaj.
(pj)