Kino historyczne - czy to przejaw miłości do ojczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 14:00
Już niedługo do kin wejdzie film "Miasto '44". W telewizji zaś emitowana będzie siódma seria serialu "Czas Honoru" opowiadającego o losach Cichociemnych podczas i po II Wojnie Światowej. W związku z tym, w Czwórce porozmawiamy o polskich filmach historycznych.
Kino historyczne - czy to przejaw miłości do ojczyzny?
Foto: East News/Glow Images

Produkcje podejmujące temat polskiej historii powstają "jak grzyby po deszczu". Na różnych forach internauci żywo dyskutują na temat zalet i wad filmów historycznych. Pojawiają się głosy, że często są to obrazy "cukierkowe" lub zawierające błędy.

Czytaj także: Jan Komasa: mój film o Powstaniu będzie filmem drogi<<<

Czy filmy mówiące o historii pozwalają nam w lepszy sposób przyswoić wiedzę? Na ile jest ona prawdziwa, a na ile "podkolorowana"? Tego wszystkiego dowiesz się słuchając audycji "4 do 4" w środę, 3 września, od godziny 11:00 do 13:00.

bc/kul

Czytaj także

"Powstanie Warszawskie" - film, który przeniesie cię w czasie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 16:00
To ma być fenomen na skalę światową. "Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie jest dziś infantylizowane

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 09:00
Wysyp gadżetów związanych z Powstaniem Warszawskim i przenoszenie tego tragicznego wydarzenia do popkultury, budzi zdumienie licznego grona zarówno historyków, jak również samych uczestników powstania. Gdzie jest granica dobrego smaku i czy przypadkiem nie została już dawno przekroczona?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zośkowiec". Tak wyglądało życie warszawskich powstańców

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 09:00
- Powstawanie tej książki uruchomiło lawinę zwierzeń ojca. Do tego czasu nie miałem pojęcia, co się tam tak naprawdę wydarzyło - opowiada w Czwórce Andrzej Kończykowski, syn Henryka Kończykowskiego, jednego z kilkudziesięciu żyjących do dziś żołnierzy Harcerskiego Batalionu AK "Zośka". - Byłem zaskoczony.
rozwiń zwiń