Porzuć chińskie zupki - jedz slow!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 17:06
Chińska zupka to wciąż podstawowy obiad dla wielu studentów. Nie służy ona ich zdrowiu ani samopoczuciu, ale jest tania. Jakie są kontrpropozycje dla tej "potrawy" podpowiada Iza Strzeszewska ze Slow Food Youth.
Audio

Za kilkanaście dni zaczyna się rok akademicki. Na ulicach dużych miast znów pojawią się tłumy studentów. Krzysztof Grzybowski postanowił zadbać o ich żołądki i wraz z przedstawicielką ruchu Slow Food Youth, Izą Strzeszewską zaproponować alternatywę dla "chińskiej zupki".

- Ja też byłam studentką i pamiętam doskonale, co jadłam i jak jadłam - można to opisać dwoma słowami - było to "byle co" - byle szybciej, byle taniej, byle zaspokoić głód. Z czasem odkryłam, że to się bardzo odbija na moim zdrowiu - wyjaśnia Iza Strzeszewska.

Karolina Chabraszewska, czwórkowa reporterka, sprawdziła, co jedzą studenci. Wciąż studenckie menu nie wygląda dobrze. Królują chińskie zupki, makarony i ryże podane ze słoikowym sosem, a przecież tak niewiele potrzeba by jeść tanio, smacznie, szybko i zdrowo. Warto pamiętać o dobrej konstrukcji diety i o jedzeniu produktów sezonowych.

- Dlaczego studenci nie gotują - odpowiedzi są dwie: lenistwo i brak zdolności kulinarnych - mówi Iza Strzeszewska. - Młodzi ludzie wychodzą z domu i nie mają umiejętności kulinarnych, bo gotowała mama, tata albo babcia - dodaje.
Iza Strzeszewska i inni przedstawiciele Slow Food Youth swoją działalnością przekonują, że gotowanie jest proste i każdy może gotować - nie trzeba być ekspertem i mieć wielkich umiejętności. W ciągu ostatnich lat jedzenie bardzo się zmieniło. Mamy do czynienia w wieloma wysokoprzetworzonymi produktami, a wystarczy przecież wrzucić warzywa do piekarnika, wraz z ulubionym zestawem przypraw i ziół, i dostajemy szybkie i smaczne danie.

- Jedzenie "byle czego" nie jest tylko domeną studentów - przekonuje Iza Strzeszewska. - Gotowanie w dalszym ciągu jest awangardowe. O kuchni więcej się mówi, niż gotuje dodaje.

Slow Food Youth propaguje zdrowe i smaczne jedzenia. Podczas wakacji można ich było spotkać na Zielonym Jazdowie, gdzie m.in. organizowali liczne warsztaty kulinarne. 29 września Kuba Korczak, ze szkoły gotowania Food for friends, zaprasza do Parku Szczęśliwickiego, gdzie zdradzi kilka smakowitych przepisów, w skład niektórych wejdą owady, z jedynej w Polsce Fabryki Owadów Kuby Urbańskiego - więcej o alternatywach dla zupki chińskiej i warsztatach kulinarnych dowiesz się słuchając audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4"
(pj)

Czytaj także

Brytyjczycy wracają do kulinarnych korzeni

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 20:52
Na brytyjskie stoły powraca tradycyjna żywność, kiedyś wyparta przez ofertę supermarketów. Teraz i one zaczynają oferować lokalne produkty, dostępne do niedawna tylko w handlu specjalistycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaplanuj, kup, zjedz - nie wyrzucaj!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 09:00
Narzekamy, że jedzenie jest drogie, ale nie szanujemy go. Polacy w ciągu roku wyrzucają 9 milionów ton produktów spożywczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcę wyjechać na wieś...

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 13:19
Światła wielkiego miasta czy wieś sielska i anielska? Kto może zostać wieśniakiem i co się z tym wiąże? Odpowiedź znajdziesz w "Schejbalandze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto magii - ezoteryczna stolica Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 16:40
Włochy kryją wiele tajemnic. Każde miasto to zagadka. W Turynie, uznawany za jeden z wierzchołków Trójkąta Czarnej Magii, krzyżują się dobre i złe moce.
rozwiń zwiń