Szesnostolatki idą do urn?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 07:00
Ostatnio pojawił się pomysł, by czynne prawa wyborcze dać osobom od 16. roku życia. Jakie mogłoby to przynieść konsekwencje zapytalismy w Czwórce.
Audio
  • Czynne prawo wyborcze dla szesnastolatków - dyskusja w studiu (4 do 4/Czwórka)
  • Sonda: czy 16-latkowie powinni iść do wyborów? (4 do 4/Czwórka)
  • Raport Instytutu Spraw Publicznych "Wyborca 2.0" - materiał Eli Burzy (4 do 4/Czwórka)
Łukasz Pawłowski i Łukasz Ługowski
Łukasz Pawłowski i Łukasz ŁugowskiFoto: Wojciech Kusiński

Zdaniem pomysłodawcy takich zmian, obniżenia granicy czynnego prawa wyborczego, młode osoby miałyby tchnąć powiew świeżości do naszego życia publicznego i politycznego. Pojawia się jednak pytanie czy nastolatek może być odpowiedzialnym i świadomym wyborcą.

- Dziś wyłącznie teoretyzujemy, bo żeby dać 16-latkom takie prawa trzeba by przeorać konstytucję - mówi Łukasz Ługowski, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii KĄT. - Ja w tej sprawie jestem liberałem. Czasami rozsądniejsze są gusta młodych ludzi, niż moich rówieśników - dodaje.
Łukasz Pawłowski, kulturaliberalna.pl, przytacza argumenty zwolenników takiej zmiany: dopuszczenie 16-latków do wyborów służy polepszeniu demokracji, ponieważ jest to oddzielna grupa obywateli, która ma własne interesy. Drugi argument "za" to ten, że wiecej ludzi będzie głosować. Gość Czwórki zaznacza też, że tylko 7% młodych ludzi uważa, że partie reprezentują ich interesy.
- Ciekawym jest fakt, że opozycja lewicowa wychodzi z propozycją obniżenia granicy wieku, a badania wykazują, że to młodzi wyborcy partii prawicowych najchętniej by z tego prawa skorzystali - mówi Łukasz Pawłowski.

Przytoczone argumenty mówiące za wprowadzeniem obniżenia wieku czynnego prawa wyborczego do 16 lat nie zmieniają faktu, że za daną propozycją opowiada się zaledwie 10% Polaków, a aż 3/4 jest "przeciwko".

Czy taka zmiana w prawach wyborczych mogłaby przynieść korzysci, czy szesnastolatek byłby odpowiedzialnym wyborcą dowiesz się słuchając załączonej dyskusji z audycji "4 do 4".

Zapraszamy również do wysłuchania załączonych materiałów Eli Burzy o raporcie Instytutu Spraw Publicznych "Wyborca 2.0" oraz o tym, co Polacy myślą o głosowaniu szesnastolatków.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: w małych firmach rządzi ideologia, w dużych jest to niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 11:00
Czy w biznesie jest miejsce na osobiste sympatie, poglądy polityczne albo wyrażanie opinii na przykład na temat orientacji seksualnej współpracowników?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Cieślak: dziwi mnie, że "07 zgłoś się" tak szlachetnie się starzeje

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 12:40
W przypadku serialu "07 zgłoś się" chyba nikt nie ma wątpliwości, że to produkcja kultowa. W latach 80. porucznik Borewicz kruszył niewieście serca nie tylko na szklanym ekranie i był pierwszym stróżem prawa skrojonym w iście amerykańskim stylu. Jak z perspektywy czasu Bronisław Cieślak ocenia swoją role oraz co sądzi o potężnym gronie fanów, wśród których nie brakuje ludzi bardzo młodych? Sprawdził to Bartek Wasilewski.
rozwiń zwiń