Sesja za pasem - co robić?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 15:14
Do ważnego egzaminu zostaje wam kilkadziesiąt godzin. Poprzednie dni zawaliliście, były znacznie ciekawsze rzeczy do roboty niż nauka. Z drugiej strony, dobrze by było jednak jakoś zaliczyć. Co zrobić w takiej sytuacji?
Audio
  • Jak się przygotować do nauki, aby był to dobrze wykorzystany czas? (Czwórka/4 do 4)
  • Uczyć się do oporu czy odpocząć i liczyć na świeży umysł? (Czwórka/4 do 4)
Sesja za pasem - co robić?
Foto: Glow Images

- Jeśli ktoś nie uczył się wcześniej to do oporu, jeśli ktoś się uczył to lepiej spać - doradza prof. Ewa Czerniawska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Zazwyczaj jest tak, że  nawet mówiąc, iż nic się nie uczyliśmy to nie jest tak, bo jednak chodziliśmy na zajęcia, mieliśmy w rękach notatki, trochę tej wiedzy jest. Natomiast jeśli będziemy sobie wmawiali, że nie damy rady, to napędzimy sobie całkiem negatywne myślenie, które skończy się samospełniającą przepowiednią. Co do tego, czy lepiej zakuwać i czego się uczyć, czy spać, istotny jest też charakter egzaminu. Jeśli jest to test skupmy się na tym, by poznać jak najwięcej szczegółów. Wtedy raczej przeglądajmy uważnie materiały, notatki, zwracając uwagę na to, co jest wytłuszczone. Jeśli miałaby to być wypowiedź to jesteśmy ostatniej nocy w trudnej sytuacji, bo wówczas potrzebujemy pełnej, konkretnej wiedzy.
Jeśli zdecydowaliśmy się zarwać kilakdziesiąt godzin, może nawet całą noc - jak się do tego przygotować? Czym się wspomagać, co nam pomoże, a czego powinnismy zdecydowanie unikać?
- Uporządkujmy biurko, myśli, wyłączmy skype'a, gadu-gadu, telefon, aby nic nas nie rozpraszało - radzi Łukasz Szychowski z Europejskiego Centrum Uczenia. - Wszystkim zachęcam do nauki grupowej, ale uporządkowanej. Niech każdy dostanie zadanie, mówi się wykazać, coś opowie grupie, to nam na pewno pomoże. Otwórzmy okno, wywietrzmy pomieszczenie. Pijmy wodę mineralną niegazowaną, wspomagajmy się owocami.
Goście "4 do 4" dodają słusznie, że w nauce na ostatnią chwilę, jak we wszystkim zresztą, niezbędny jest umiar i rozwaga. Stanowczo odradzają też wspomaganie niedozwolonymi używkami. Coś, co niby pomoże nam jednorazowo, może prowadzić do stałych, negatywnych zmian, po których będziemy potrzebowali zupełnie innej pomocy.
(ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA psychologia
Czytaj także

Gimbaza czy geniusze? Polscy gimnazjaliści są najmądrzejsi w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:00
Wbrew powszechnej opinii polscy gimnazjaliści okazali się być jednymi z najlepszych w przeprowadzanym na całym świecie teście wiedzy 15-latków. Tylko czy to na pewno dowód na to, że polepszyła się jakość naszej edukacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak sobie poradzić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 17:45
Stres na spotkaniach o pracę i trudne chwile już w niej mogą powodować wypalenie i owocować bardzo trudnymi chwilami. Warto wiedzieć, jak sobie z tym radzić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak skutecznie zrealizować noworoczne postanowienia?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 17:03
Nowy rok, nowe plany. Jak wyznaczać sobie cele i planować działanie, by odnosić sukces i realizować założenia? - Trzeba wyjść poza sferę mrzonek, a marzenia zamienić w konkretne cele - mówi Rafał Mirkowski, specjalista ds. zarządzania czasem.
rozwiń zwiń