Szkoła zawodowa zmienia swoje oblicze

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 13:31
Jak wynika z badań Eurobarometru, ponad połowa Europejczyków decyduje się pójść do szkoły zawodowej zamiast do liceum, z nadzieją, że wiedza i praktyka tam zdobyta pozwoli im szybciej wejść na rynek pracy. Ten trend nie umknął uwadze resortu edukacji. Co z tego wynikło?
Audio

– Kondycja szkół zawodowych w Polsce jest coraz lepsza – ocenia Izabela Laskowska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Jak twierdzi gość "Pod lupą" wszystko za sprawą zmian, które resort edukacji powoli wprowadza. Mają one na celu zarówno zwiększenie poziomu nauczania w tego typu placówkach, jak również zmianę opinii o nich. – Szkoła zawodowa ma szanse być szkołą "pozytywnego wyboru" i nad tym właśnie chcemy pracować – podkreśla.

Ważna dla resortu jest także zmiana wizerunku osób uczęszczających do szkół zawodowych, jak również osób, które ukończyły taką placówkę. Uczniowie takich szkół są bowiem uważani za osoby gorzej uczącej się czy też pochodzącej z rodzin "trudniejszych", przez co są "źle traktowane" na rynku pracy.

Choć w polskich szkołach zawodowych poziom nauczania wciąż jest gorszy od tego reprezentowanego przez placówki lepiej rozwiniętych państw europejskich, to wszyscy uczniowie mają takie same szansę na zdobycie cennego doświadczenia wyjeżdżając na zagraniczne staże i praktyki.  Wiele europejskich szkół zawodowych, w tym również polskie, bierze bowiem udział w programach edukacyjnych skierowanych do uczniów zawodówek, a finansowane są one przez Unię Europejską. Wśród nich m.in. program Leonardo da Vinci.

Więcej o szkołach zawodowych i zmianach, które je dotyczą dowiesz się z rozmowy z Izabelą Laskowską.

ap

Czytaj także

Ucz się języka razem z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:47
Rodzice powinni umieć odpowiednio zmotywować i zachęcić swoje pociechy do nauki języka, a nie tylko płacić za dodatkowe godziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoła to świetna przygoda, a nie koniec dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 11:00
Wszyscy mówimy, że szkoła jest "be". Tymczasem, jak twierdzi Dorota Zawadzka, w szkole może być fajnie. Wszystko zależy od nastawienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoła i pasje

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 15:00
W Tygodniu Wychowania, zainicjowanego przez Kościół w Polsce, mnożyć się będą rozmaite głosy i opinie o kształceniu młodzieży. Nie zabraknie ostrej krytyki, jak m.in. w tygodniku Newsweek Polska: „Szkołą rządzi dyrektor, który potrzebuje „wyników” do wykazania się przed kuratorium. Żeby „zrobić wyniki”, musi zdobywać te „puchary” i „dyplomy”, nauczycieli trzymać krótko....
rozwiń zwiń