Jak tłumaczyła rozmówczyni Mateusza Kulika, białostoczanie byli ludźmi, którzy dbali zarówno o życie doczesne, jak i o wizerunek po śmierci. Cmentarz w "Wygodzie" do dziś nosi ślady dawnej świetności, choć w riunę popadał od czasu II wojny światowej. - Przez kilkadziesiąt lat był systematycznie niszczony, pobierano z niego m.in. surowiec na nowe nagrobki - wymieniała ekspertka. - Podobnie, jak na wielu innych opuszczonych cmentarzach, to tu przychodzili wagarować młodzi ludzie. Były wówczas pootwierane krypty, a cmentarz stawał się ruiną.
Dlatego dr Małgorzata Karczewska napisała książkę "Sto lat będą trwać bez opieki niczyjej", w której dokumentuje 59 cmentarzy, mogił i kwater z I wojny światowej w obecnym powiecie białostockim. Dzięki niej miłośnicy historii regionalnej mogą przywracać pamięć o cmentarzach wojennych na Białostocczyźnie i opracowywać nowe trasy wycieczkowe. Co znajdziemy na kartach książki i które cmentarze na Białostocczyźnie warto jeszcze odwiedzić? Jakie perły architektury i sztuki tam znajdziemy? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
W programie przemierzaliśmy także podlaskie lasy w poszukiwaniu wojennych fortyfikacji. Dlaczego jesień to idealna pora na takie poszukiwania? O tym w nagraniu drugiej godziny audycji "Hotspot" >>>
***
Audycja: Hotspot
Prowadzący: Mateusz Kulik
Gość: Małgorzata Karczewska (Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej w Białymstoku, autorka książki "Sto lat będą trwać bez opieki niczyjej"), Maciej Karczewski (archeolog)
Data emisji: 3.11.2018
Godzina emisji: 16.15
kd/pj