"Przystanek Niepodległość" to impreza, organizowana co roku przez Muzeum Historii Polski. Udowadnia, że historia może być fascynująca. Są prezentacje multimedialne w ogromnych namiotach, koncerty, wystawy. A poza tym mnóstwo atrakcji dla dzieci, gry, przejażdżki "ogórkiem", albo zabytkowymi tramwajami.
Ale w planach są już kolejne karkołomne i pełne rozmachu przedsięwzięcia. Wyobraźmy sobie choćby zabudowanie ogromnym muzeum przestrzeni nad Trasą Łazienkowską. Czy to w ogóle możliwe? Tak, zwłaszcza, że konkurs na projekt takiej stałej siedziby Muzeum Historii Polski został już rozstrzygnięty wielki międzynarodowy konkurs. – Projekt ten ma zostać zrealizowany właśnie nad Trasą Łazienkowską, w pobliżu Placu Na Rozdrożu – mówi rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki. – Budynek ma kosztować około 320 mln zł, a 85 proc. tej sumy będzie pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.
Równolegle w Muzeum Historii Polski trwają także przygotowania do zorganizowania stałej ekspozycji. – Bo trzeba pamiętać, że dzisiejsze muzea to nie tylko artefakty, stare przedmioty – tłumaczy Stremecki. – Dzisiejsze muzea to relacje, które opowiada się poprzez nowoczesne środki przekazu, czyli multimedia.
Tymczasem od kilku lat muzea w całej Polsce zaskakują wystawami, akcjami plenerowymi bądź w wynajętych powierzchniach. Szykuje się kolejna wystawa tym razem gościnnie na Zamku Królewskim w Warszawie. Ma rozpocząć się już w maju.
Więcej na temat tego, co w stołecznych i nie tylko muzeach piszczy, co czeka koneserów historycznych wrażeń i czym zaskoczą nas w najbliższym czasie muzealne wnętrza dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Co was kręci".
Zapraszamy do audycji "Co Was Kręci" w każdą niedzielę od godziny 10. do 12.!
(kd)