- SnowFest odbył się w dniach 1-2 marca w Szczyrku. Patronem wydarzenia była Czwórka.
- Ta impreza przyciąga fanów muzyki, ale niemniej istotną jej częścią są zawody snowboardowe i narciarskie na skoczni Skalite. W tym roku miały one rangę FIS.
- w konkursie snowboardowym najlepsza była Paulina Gałązka, w Best Tricku - Agata Wilanowska. Wśród panów na podium, w obu kategoriach, stanął Patryk Łojek.
- W sobotę z torem zmierzyli się narciarze freestyle'owi. Na podium stanął Tobiasz Szendler, tuż za nim uplasował się Michał Kulpa, laureat nagrody za najlepszy trik. Z damskiego grona na torze stanęła tylko jedna zawodniczka - Martyna Sikora.
- Budowa snowfestowego setupu była potężnym wyzwaniem. Ekipa Vodasodova pokonała pogodową anomalię i dotransportowała śnieg na tor.
W Szczyrku pod Czwórkowym patronatem odbył się festiwal SnowFest 2024. Na scenach wydarzenia zagrali m.in. Rudimental, Röyksopp, PRO8L3M, Delta Heavy, Lordofon, Kaliber 44. Publiczność rozgrzewały muzyczne rytmy, ale i na zawodach snowboardowych było gorąco.
Sportowe zawody SnowFest
Konkurs sportowy odbywał się w dwóch częściach:
- konkurencja FIS Rails
- Best Trick Jam Session
Wyczyny snowboardzistów i narciarzy oceniało międzynarodowe jury. - W tym roku robimy zawody rangi FIS. Musimy spełnić wszystkie wytyczne federacji, dlatego objąłem rolę kierownika zawodów, który ogrania wszystkie organizacyjne kwestie - mówi Jacek Milas. - Sędzią głównym w tym roku był Bartek Wilkiewicz, bardzo doświadczony w pucharach świata, mistrzostwach świata sędzia. Przyjechał też sędzia techniczny - Ilija Nikolovsky z Macedonii.
Zawody rangi FIS od organizatorów wymagają zadbania od dodatkowe kwestie. Większy nacisk położony jest na bezpieczeństwo i wymogi formalne. - Chcemy rozwijać SnowFest, iść bardziej międzynarodowo - podkreśla rozmówca Hanny Dołęgowskiej, ale nie chce zdradzać planów na kolejne lata. - Jestem bardzo zadowolony z tego, czego dokonała ekipa budująca setup. Wokół śniegu nie ma, ale pod skocznią jest. Oni przywieźli ten śnieg z gór wysokich, zastosowali też specjalną metodę do produkcji śniegu w każdej temperaturze. Daniel z ekipą zrobił super robotę.
Zwycięzcy zawodów SnowFest
Tor SnowFestu dawał zawodnikom wiele możliwości. Była skocznia, były raile, różne możliwości przejechania toru.
21:30 czwórka co was kręci 03.03.2024 snowfest 10.08.mp3 SnowFest 2024 - sportowa impreza pełna wyzwań. Poznaj zwycięzców (Co Was kręci/Czwórka)
W piątek wśród dziewczyn w konkursie snowboardowym najlepsza była Paulina Gałązka, w Best Tricku - Agata Wilanowska. Wśród panów na podium, w obu kategoriach, stanął Patryk Łojek.
W sobotę z torem zmierzyli się narciarze freestyle'owi. Na podium stanął Tobiasz Szendler, tuż za nim uplasował się Michał Kulpa, autor najlepszego tricku, który na co dzień mieszka w Oslo i skupia się na streetowym narciarstwie. Z damskiego grona na torze stanęła tylko jedna zawodniczka - Martyna Sikora, która musiała zmierzyć się z kontuzją.
Budowa setupu i walka z pogodą
SnowFest Games to jedna z głównych części SnowFestu. Każdego roku przyciąga najlepszych zawodników. By w tym roku mogli się zmierzyć w zawodach rangi FIS, na wysokości musiała stanąć ekipa Vodasodova. Udało się! Daniel Pulit i jego team zbudowali wyjątkowy setup.
- Mamy tutaj rusztowanie, dzięki któremu zawodnicy mają prędkość na przeszkody, mamy też spora ilość śniegu, który udało nam się przywieźć i wyprodukować dzięki urządzeniu allweather - mówi Daniel Pulit z Vodysodovej. - Co roku setup jest inny. W tym roku mamy połączenie, miks pomiędzy przeszkodami railowymi, takimi jak poręcze i rury, oraz małą skocznię, by było to ciekawie i zróżnicowanie.
Rozmówca Czwórki przyznaje, że wyzwanie było bardzo trudne. Konstruktorzy zdecydowali się na hybrydową konstrukcję. - Jest rusztowanie, jest śnieg, przeszkody. Dzięki temu połączeniu mogło powstać piękne show - przyznaje. - Stanęliśmy na głowie, by te zawody zrealizować. Dostosowaliśmy się do możliwości, ale za tym wszystkim stała ogromna logistyka - ciężarówki, koparki, ładowarki, ratraki. Przywieźliśmy ponad 200 metrów sześciennych śniegu z wysokich gór. 200-300 metrów mieliśmy na miejscu - tyle udało nam się zabezpieczyć przed wiosennymi warunkami atmosferycznymi. Do tego dodaliśmy wiele godzin pracy, współpracę z ekipą od rusztowań. Wszystko po to, by zdążyć na czas i by śnieg się nie roztopił.
Wbrew pozorom dla takiego budowania setupu dla riderów deszcz nie jest dużym zagrożeniem, poważniejszym problemem jest wiatr. - Gdy nie ma wiatru, to śnieg topi się w kontrolowanych warunkach - zdradza Daniel Pulit. - Działam od 14 lat cały czas z tymi samymi ludźmi. Wszystkie sukcesy Vodysodovej to praca całej ekipy, która nigdy się nie poddaje.
***
Tytuł audycji: Co was kręci
Prowadzi: Piotr Galus
Materiał: Hanna Dołęgowska
Data emisji: 03.03.2024
Godzina emisji: 10.08
pj/wmkor