Jak jeździć oszczędnie i ekologicznie? [WIDEO]
W ostatnich dniach zmniejszyła się liczba szkodliwych pyłów w powietrzu, ale problem smogu nie zniknął. - Mówi się o dwóch rodzajach smogu, a w Warszawie ten "londyński", czyli związany z emisją szkodliwych substancji przez pojazdy, występuje głównie zimą - tłumaczyła Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego. Jak podkreślała, na ilość smogu ma wpływ także specyficzne położenie Warszawy i mikroklimat tego miasta. - Zaś smog typu kalifornijskiego występuje latem i związany jest z suchym powietrzem. Dlatego walczyć trzeba cały rok - podkreślała ekspertka.
Jak tłumaczyła, choć różne "artystyczne instalacje", m.in. z mchu, być może pomogą, ale najprawdopodobniej nie ocalą nas przed smogiem. - Musimy zrewidować swoje własne podejście do ekologii: chodzi o palenie śmieci i używanie samochodów. Warto też pochylić się nad polityką transportową, ale także przestrzenną, chodzi m.in. o niezabudowywanie klinów napowietrzających - tłumaczyła ekspertka.
Emilia Piotrowska Smog sam nie zniknie i tak, jak przyczyniliśmy się do jego powstania, teraz musimy podjąć z nim walkę
Czy smog można przegonić silnym wiatrem? Co truje nas, Polaków, w największym stopniu? Na te pytania odpowiedzi także szukaliśmy w "Stacji Nauka". Posłuchaj nagrania materiału reporterskiego, który przygotowała Kaja Zemła.
***
Tytuł audycji: "Stacja Nauka"
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 23.01.2017
Godzina emisji: 12.40
kd/kul