100 wynalazków na stulecie. Wyrzutnik bomb Władysława Świąteckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 18:24
- Władysław Świątecki był chyba najbardziej znanym, a jednocześnie niedocenianym konstruktorem wyrzutników bombowych - mówi Marcin Arbuz z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Audio
  • Wyrzutnik bomb - konstrukcja Władysława Świąteckiego (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: studioalef/Shutterstock.com

Władysław Świątecki zaczął konstruować wyrzutnie na początku lat 20. ubiegłego stulecia w Lublinie i od samego początku bardzo strzegł swoich patentów. - Z czasem założył własną "wytwórnię", było to miejsce składające się z dwóch krytych papą drewnianych budynków, w których pracowały dwie tokarki, jedna wiertarka i kilkoro ludzi - mówił ekspert. - To tam jednak powstawały wyrzutniki rakietowe, które docenił cały świat, m.in. Francuzi i Rumuni.

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Jednym z kluczowych problemów ówczesnego lotnictwa wojskowego było to, jak bomby bezpiecznie transportować, a potem precyzyjnie zrzucić. Wyrzutnie Świąteckiego stanowiły rozwiązanie, więc wynalazek ten był masowo stosowany podczas II wojny światowej. - Bo były proste w konstrukcji, lekkie, a jednocześnie przemyślane - mówił Marcin Arbuz. Dlaczego genialny wynalazek Polaka doceniony został na całym świecie… ale nie w Polsce? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Justyna Majchrzak.  

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 24.10.2018

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Tyfus plamisty. Jak Rudolf Weigl wygrał z epidemią?  

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:53
Weigl urodził się w 1883 roku w niemieckiej rodzinie, a gdy miał pięć lat, jego ojciec umarł na tyfus. Tak zaczęła się krucjata młodego Rudolfa przeciwko tej chorobie.
rozwiń zwiń