Już w starożytności tworzono szpitale pełne dzieł sztuki, bo wiedziano, jak dobroczynny ma to wpływ na człowieka Anna Sikorska
Sztuka sposobem na lepsze życie
Tak wynika z badań opublikowanych przez "British Medical Journal". W przypadku osób regularnie obcujących z kulturą ryzyko przedwczesnej śmierci spada o 31 proc. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 6710 osób w wieku powyżej 50 lat. - Mówimy tutaj o dłuższym i przyjemnym życiu - zauważa arteterapeuta Anna Sikorska. - Patrzenie na coś, co jest piękne, wprowadza w błogostan psychiczny. Dodatkowo pobudza obszar w mózgu odpowiadający za kreatywność i nasze zdolności poznawcze. Takie doświadczenie otwiera naszą przestrzeń postrzegania rzeczywistości - tłumaczy.
Jeśli nie muzeum, to może być sieć
Naukowcy badający związek między sztuką a wydłużeniem życia odnieśli się do kultury wysokiej. Jak przekonuje rozmówczyni Gosi Jakubowskiej dotyczy to także sztuki, która jest dostępna w sieci. - Teraz, kiedy nie możemy wyjść z domu, chęć kontaktu z malarstwem czy z muzyką da się zrealizować w sieci - mówi. - Najważniejsze jest to, co czujemy i jaką przyjemność nam to sprawia - dodaje.
Wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Krakowie
Kultura wysoka - zalecane dawki
Wyniki badań mogą odnosić się też do młodszych grup wiekowych. - Każdy człowiek z natury jest twórczy i kreatywny. Ta naturalna chęć tworzenia towarzyszy nam od najmłodszych lat. Żeby zadbać o swój dobrostan, warto obcowanie ze sztuką uczynić jednym z nawyków - radzi ekspertka.
Aby wyniki badań sprawdziły się w naszym życiu, wystarczy korzystać z kultury wysokiej od czterech do pięciu razy w roku. - Oczywiście jest to sprawa indywidualna, ale namawiam do tego, by zachęcać nasze babcie, dziadków, rodziców, by mieli kontakt ze sztuką. Pokazujmy im, co mogą zobaczyć. co zwiedzić, czego doświadczyć - podpowiada Anna Sikorska.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 17.04.2020
Godzina emisji: 12.40
kul/pj