XVIII Konkurs Chopinowski - serwis specjalny
W Konkursie Chopinowskim wystartowało 87 pianistów. Większa część z nich musiała się pożegnać z wydarzeniem, a do III etapu weszło 7 pianistek i 16 pianistów. Najmłodsi z nich mają zaledwie 17 lat.
07:37 czwórka stacja kultura 14.10.2021.mp3 O III etapie Konkursu Chopinowskiego opowiada Marcin Gmys, dyrektor Radia Chopin (Stacja Kultura/Czwórka)
- W tej grupie są genialni siedemnastolatkowie, jedna z moich faworytek, Eva Gevorgyan, Hao Rao z Chin czy J J Jun Li Bui z Kanady. To fenomenalnie utalentowani, dojrzali pianiści. Każdy z nich może sięgnąć po złoto - mówi Marcin Gmys, dyrektor Radia Chopin. - Jednak kandydatów do medali jest więcej. Jest Nikolay Khozyainov z Rosji, Bruce (Xiaoyu) Liu, fenomenalny Kanadyjczyk. W II etapie zagrał lepiej niż w I, a już wtedy określano jego występ jako wejście smoka - dodaje.
Więcej relacji z XVIII Konkursu Chopinowskiego znajdziesz na wszystkich antenach Polskiego Radia >>>
W III etapie konkursu mamy też do czynienia z bezprecedensową sytuacją dotyczącą Polaków. Z 23 pianistów aż 6 reprezentuje nasz kraj. Oliwia Krettek, Czwórkowa reporterka, nie wyklucza, że mogłoby być ich aż siedmiu, gdyby nie rezygnacja z konkursu Marcina Wieczorka. - Będę mocno trzymał kciuki za Piotra Alexewicza, dla mnie największą osobowość polskiej "reprezentacji" i za Szymona Nehringa, który po raz drugi startuje w konkursie - zdradza rozmówca Czwórki. - Przypuszczam, że Szymon, jeśli nie zdobędzie w tym roku medalu, to nie zaliczy tego występu do udanych - ocenia.
Zaśpiewać Chopina. Natalia Kukulska o płycie "Czułe struny"
Zadanie przygotowane przez organizatorów na III etap konkursu wcale nie jest łatwe. Przed każdym z pianistów mały recital. - Obowiązkowo będzie trzeba wykonać jedna z dwóch dojrzałych sonat Chopina (op. 35 lub op. 58, o ile nie wykonali ich we wcześniejszej rundzie Konkursu) lub pełny cykl 24 Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków - opowiada Marcin Gmys. - Te mazurki to taki test na czucie idiomu chopinowskiego, wyczucie stylu polskiego, tego chopinowskiego rubato - dodaje.
Zdarza się, że nazwy wymienianych utworów niewiele nam mówią. Pianiści są jednak przekonani, że każdy z nas utwory Chopina słyszał choć raz. - Ja moich znajomych przekonuję do muzyki klasycznej dość nieskromnie: proszę, żeby poszli na mój koncert - mówi Mateusz Krzyżowski, uczestnik konkursu. - To działa - dodaje.
Jakub Kuszlik, pianista, przypomina jednak, że muzyka klasyczna zawsze była muzyką pewnego rodzaju elit, nigdy to nie była muzyka popularna. - Wydaje mi się, że ona nie jest przeznaczona dla każdego - może to nawet lepiej, a ten jej elitarny charakter jest wskazany. Ważniejsze jest, by utrzymywała się cały czas na wysokim poziomie - dodaje.