Ukryte życie miejskich rzek. Odkrywamy je na nowo
- Początkowo pompy nie miały siły, by dostarczać do wszystkich odbiorców wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Ciśnienie to było także nierównomierne, a pompy działały na zasadzie "uderzeń", co niszczyło sieci wodociągowe. Wieże ciśnień rozwiązywały te problemy - tłumaczyła ekspert.
Obecnie pompy są nowoczesne, więc nie ma potrzeby używania wieży ciśnień. Ale nie oznacza to, że się tego nie robi, i że nie buduje się nowych. - Ostatnio wieża ciśnień powstała w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej. U jej szczytu jest taras, z którego rozciąga się piękny widok - opowiadała. Wieże ciśnień mogą mieć nietypowe kształty. - Na górze musi mieścić się zbiornik na wodę, więc szczytowa część jest największa. Trzon może być węższy, więc czasem kształt wieży przypomina grzyba - mówiła Małgorzata Łoś, która od kilku lat zbiera zdjęcia wież ciśnień w Polsce i gromadzi je na swojej stronie internetowej.
Skąd mamy na Ziemi wodę?
Sprawdź także:
Jak polecała, warto zobaczyć m.in. wieżę ciśnień w Ciechanowie. - Powstała w latach 70. ubiegłego wieku, więc nie jest to najstarsza wieża w Polsce, ale ma bardzo niecodzienny kształt opony. Umieszczona jest na konstrukcji z metalowych rur, ułożonych w kratownicę. Wieża ta krótko służyła do swoich właściwych celów, przez wiele lat stała opuszczona i rdzewiała, ale niedawno została odnowiona i powstało tam centrum naukowe - podkreślała Małgorzata Łoś. - Najpiękniejszą wieżą ciśnień moim zdaniem jest ta we Wrocławiu. Olbrzymi gmach dziś zamieniony jest na kompleks restauracyjny.
Jak opowiadała ekspert, jedną z najstarszych wież ciśnień w Polsce jest ta w Grudziądzu. - Maleńka, wbudowana w mury miejskie, pochodzi z XV wieku - opowiadała Małgorzata Łoś. - Pierwotnie była po prostu drewnianą skrzynią, z której woda dostarczana była do okolicznych domostw. Imponująca jest także wieża we Fromborku, którą wybudowano z pni sosnowych.
Czytaj także:
Dziś wieże ciśnień pełnią przeróżne funkcje. - Budowla w Szczecinie zamieniona została na kościół, wiele z tych gmachów to tarasy widokowe, a wiele z nich to po prostu niecodzienne mieszkania - mówiła Małgorzata Łoś.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 07.06.2021
Godzina emisji: 12.35
kd