Powstanie Warszawskie. "Kubuś stał się jednym z symboli"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 15:29
Kubuś to samochód opancerzony, którego nazwa pochodzi od pseudonimu żony konstruktora, Józefa Ryszarda Fernika. Historia auta jest niezwykła.
Audio
  • Historia samochodu opancerzonego Kubuś i wspomnienia z Powstania Warszawskiego (Stacja Nauka/Czwórka)
Kubuś został zbudowany przez powstańców ze zgrupowania Krybar na podwoziu ciężarówki Chevrolet 157. Brał udział w ataku na Uniwersytet Warszawski
Kubuś został zbudowany przez powstańców ze zgrupowania "Krybar" na podwoziu ciężarówki Chevrolet 157. Brał udział w ataku na Uniwersytet WarszawskiFoto: Wikimedia.Commons/Public domain

- Auto powstało na warszawskim Powiślu podczas walk, bombardowań. Konstruktorzy nie mieli ani planów, ani narzędzi, ale udało się w ciągu kilkunastu dni - opowiadała Katarzyna Utracka, historyczka z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Kadłub zbudowany jest z płyt stalowych podwójnej grubości, auto wyposażono także w karabin ręczny.

Zobacz także: POWSTANIE WARSZAWSKIE - SERWIS SPECJALNY <<<

Kubuś "wziął udział" w atakach na Uniwersytet Warszawski 23 sierpnia i 2 września. - Przeszedł do historii Powstania, a wręcz stał się jednym z jego symboli - mówiła ekspertka. Wspominała swoje rozmowy z powstańcami, w których opowiadali oni nie tylko o Kubusiu, ale także o wielogodzinnych marszach podziemnymi kanałami, transportach żywności i środków opatrunkowych, a także codzienności w nieustającym lęku. W programie wysłuchaliśmy także fragmentów wspomień samych uczestników zrywu.

Dowiedz się więcej: POWSTANIE WARSZAWSKIE NA ANTENIE CZWÓRKI <<<

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Przygotował: Kaja Zemła

Data emisji: 1.08.2016

Godzina emisji: 12.25

kd/mc

Czytaj także

Dzieci w Powstaniu Warszawskim. "Chłopcy walczyli jak mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 16:48
Nastoletni chłopcy zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych chcąc podjąć walkę ze znienawidzonym najeźdźcą. W Czwórce odkrywaliśmy, jak wyglądało ich życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gra miejska. Bądź jak Jan Nowak-Jeziorański

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 13:44
- Gra jest rekonstrukcją historyczną w przestrzeni miejskiej. Gracze nie są jednak biernymi widzami, a realnymi uczestnikami wydarzeń - mówił Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 12:58
Czwórka zachęca słuchaczy do poszerzania wiedzy na temat Powstania Warszawskiego m.in. poprzez czytanie ciekawych książek, które ostatnio pojawiły się na rynku.
rozwiń zwiń