Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście?
Naukowcy przypominają, że pod wpływem stresu organizm wchodzi w stan mobilizacji i uruchamia szereg reakcji chemicznych, dodatkowo wydzielane zostają takie hormony jak adrenalina i noradrenalina oraz kortyzol, zwiększa się również stężenie glukozy we krwi. Długotrwały stres wpływa negatywnie na nasze zdrowie i może być przyczyną m.in. chorób serca czy problemów z psychiką. Dlatego warto zadbać o nasze samopoczucie.
- Amerykański astronauta Scott Kelly niedawno opublikował artykuł, w którym dzieli się doświadczeniami astronautów amerykańskich, którzy spędzali dużo czasu w odosobnieniu w kosmosie - mówi Dr Marcin Capiga trener i szkoleniowiec. - Podaje tam kilka ciekawych sposobów, jak radzić sobie ze stresem. Między innymi radzi, żeby dzień zaplanować i żeby wpisać go w przewidywalny harmonogram, który daje nam możliwość realizowania czy to hobby, czy kontaktu z bliskimi.
Posłuchaj
23:47 _PR4_AAC_czat_all_ 2020_11_12-15-09-20.mp3 W audycji rozmawiamy o tym, jak radzić sobie ze stresem w trudnych czasach (Czat Czwórki/Czwórka)
Jednym z czynników, który może na nas negatywnie wpływać, jest ilość i jakość informacji, które do nas docierają, ale też duża zmiana naszej codziennej rzeczywistości. Ten czas może też być trudniejszy dla osób, które uwielbiają kontakt z innymi i lubią wychodzić na zewnątrz - pozostanie w domu jest dla nich dużym wyzwaniem. Gdzie w takich sytuacjach szukać wsparcia i motywacji?
- Wewnątrz siebie. Zawsze wewnątrz siebie - radzi ekspert. - Wbrew pozorom ta nowa rzeczywistość daje nam szansę na to, żebyśmy realizowali się w nowych sytuacjach. Możemy medytować, możemy też poszukiwać rzeczy, które sprawiają nam frajdę, wzbudzają entuzjazm, są spójne z naszymi wartościami i jednocześnie idealnie jakbyśmy jeszcze mieli do nich predyspozycje, bo łatwiej nam wtedy je realizować.
E-uzależnienie. Jak uwolnić się od życia w internecie?
Czytaj także:
Ważnym czynnikiem w życiu, a w walce ze stresem szczególnie jest ruch. Dlatego warto o nim pamiętać w każdych warunkach. - Zacznijmy od tego, że jesteśmy stworzeni do ruszania się - mówi kolejny gość audycji trener i dziennikarz Piotr Galus. - Nasze ciało, nasz mózg, nasze chęci - wszystko obumiera, kiedy leżymy, oczywiście nie w sytuacji kiedy się regenerujemy. Tak naprawdę dla naszego zdrowia psychicznego musimy się ruszać.
Jak mówi specjalista, tutaj z pomocą przychodzą spontaniczne domowe aktywności, jak wstawianie prania, załadowanie zmywarki, korzystanie ze schodów zamiast windy.
- Nie musimy przygotowywać się do igrzysk. Zamiast wsiadać do autobusu czy samochodu - przejdźmy się. Myślmy o tym, że dzisiaj pójdę na pocztę, pójdę do sklepu - tłumaczy gość audycji. - Pójdźmy na spacer, po 30-minutowym marszu nasze samopoczucie się poprawi i przewietrzymy głowę. Najfajniejsze w ruchu jest to, że przegania myśli - również te złe, a od głowy wszystko się zaczyna.
Czytaj także:
Poćwiczyć można będzie wraz z Czwórką. - Już od poniedziałku 16 listopada zapraszamy do audycji Stacja Nauka, gdzie po 12.00 będziemy namawiali słuchaczy, żeby oderwali się od komputerów, wstali i poćwiczyli z nami – zachęca Piotr Galus.
Na nasze samopoczucie również ma wpływ odpowiednia dieta, o której w dalszej części audycji opowie dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska. Dowiemy się również, co odstresowuje naszych słuchaczy.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotował: Szymon Jaworski
Goście: dr Marcin Capiga (trener, szkoleniowiec, wykładowca UW), Magdalena Kartasińska (kierownik działu dietetycznego Dailyfruits, dietetyk kliniczny), Piotr Galus (trener, dziennikarz)
Data emisji: 12.11.2020
Godzina emisji: 15.09
aw