Jakie straty ponosimy w związku ze zmianami klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 14:56
Trąby powietrzne, burze z gradem, podnoszenie się poziomu wód w morzach i oceanach, wzrost temperatur - gwałtowne zjawiska atmosferyczne związane ze zmianami klimatycznymi stają się faktem, a spowodowane są m.in. emisją gazów cieplarnianych. 
Audio
  • Na czym polega globalne ocieplenie, kto za nie zapłaci i jak je zatrzymać? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Za te zjawiska powinniśmy winić sami siebie. Spalamy paliwa kopalne - węgiel, ropę naftową i gaz, a to w największym stopniu powoduje zachodzące zmiany - mówił Krzysztof Jędrzejewski. A jak podkreślała Justyna Szczepanik, warto zdawać sobie sprawę, że te "globalne zmiany" to tak naprawdę "lokalne problemy". - Dotykają każdego z nas, tylko w ubiegłym roku nawałnice spowodowały zniszczenia w ponad 30 gminach, a straty sięgają miliardów złotych - tłumaczyła ekspertka.

Kto płaci najwięcej za naprawianie szkód wyrządzonych przez gwałtowne zjawiska atmosferyczne? Na czym dokładnie polegają zmiany klimatyczne i jak zmienia się obraz naszej planety na skutek globalnego ocieplenia? Jak z tymi zmianami walczą kraje UE i czy dramatyczne konsekwencje da się cofnąć? A może globalne ocieplenie to jedna wielka "ściema"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy także o pozwie, jaki w sprawie strat związanych ze zmianami klimatycznymi do jednego z europejskich sądów wniosło 10 rodzin, m.in. z Niemiec, Portugalii, Włoch, Szwecji, ale także Kenii i Fidżi. Materiał przygotowała Anna Depczyńska.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Justyna Szczepanik (Koalicja Klimatyczna), Krzysztof Jędrzejewski (Polski Klub Ekologiczny)

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 15.10

kd/mg

Czytaj także

Eliksir życia. Czy zabraknie nam pitnej wody?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 18:00
W ciągu najbliższych dekad światowe zapasy słodkiej wody będą się kurczyć, podczas gdy zapotrzebowanie na nią drastycznie wzrośnie - ostrzega ONZ. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody w "Czacie Czwórki" o tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Brzózkiem z Fundacji Nasza Ziemia i z Moniką Korowajczyk-Sujkowską z PAH-u.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recykling po polsku. Wciąż nie umiemy tego robić?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 19:53
W połowie zeszłego roku, dzięki nowym przepisom, przywrócono na ulice polskich miast identyczne kolorowe pojemniki do segregacji. Samorządy mają teraz kilka lat na wprowadzenie obowiązku właściwego korzystania z nich. Jak wygląda dbanie o środowisko na co dzień w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń