W pierwszej połowie września po raz kolejny odbył się Warszawski Dzień Kaligrafii. Wydarzenie przyciągnęło grono zainteresowanych nauką kaligrafii, a wspólna zabawa łączyła pokolenia, bo swoich sił w pięknym pisaniu próbowali dorośli, młodzież i dzieci.
10:04 Czwórka/Czat Czwórki - kaligrafia 22.09.2021.mp3 O sztuce kaligrafii opowiada Barbara Galińska ze Stowarzyszenia Warszawski Dom Kaligrafii (Czat Czwórki/Czwórka)
Przygodę z kaligrafią można zacząć od pisania wszystkim. - Można nawet zacząć ołówkiem i uczyć się pisania kształtu liter oraz odpowiedniego nacisku, bo w pisaniu stalówkami jest to bardzo ważne - tłumaczy specjalistka. - Kiedy już weźmiemy do ręki stalówkę, nie będziemy musieli zastanawiać się nad kształtem liter. Będziemy mogli się skupić na kwestiach technicznych: kontrolować, żeby pochylenie obsadki i kąt ułożenia papieru były odpowiednie oraz jaką ilość atramentu pobrać.
Można pisać wieloma rzeczami - rozmówczyni Anny Depczyńskiej ma na swoim koncie tak niezwykłe narzędzia jak marchewka, strąk fasoli, kukurydza i oczywiście ptasie pióro. Jednak - jak podkreśla - jeżeli chodzi o piękne pisanie, najlepiej sprawdzają się stalówka, obsadka i atrament.
Jak szybciej się uczyć? Zacznij pisać ręcznie
Czytaj także:
Gdy już jesteśmy zaopatrzeni w odpowiednie akcesoria, ważne, żeby sprawdzić, czy stalówka jest ostra. - Dzięki temu gdy na nią naciskamy, jej końce rozszerzają się, co powoduje, że spływa więcej atramentu na papier i można uzyskać grubszą linię - wyjaśnia Barbara Galińska. - Ważne jest, żeby naciskać stalówkę, pisząc fragmenty liter w dół, a jadąc do góry, pisać delikatniej i cieniej. Linia ta nazywa się włosowatą, bo powinna być cieniutka jak włos. Używając różnych narzędzi i technik możemy uzyskać różnorodne kroje pisma.
Facebook/Warszawski Dom Kaligrafii
Kaligrafia nie tylko wpływa na charakter pisma, ale również działa kojąco, bo gdy się koncentrujemy na literach, możemy się relaksować i wyciszać. - To by się na pewno przydało dzieciom, jednak ucząc je, nie skupiałabym się na nauce pięknego pisania i kaligrafowania, raczej na zainteresowaniu ich literami - tłumaczy ekspertka. - Dobrze pokazać dzieciom, że litery są fajne, że można się nimi bawić, a jedną literę można napisać na przeróżne sposoby. Tak, żeby im to sprawiało frajdę, dzięki czemu, mam nadzieję, dojdą do wniosku, że takie odręczne pisanie może być zabawą i być ciekawe.
Jak podkreśla ilustratorka, kaligrafia jest trochę jak medytacja, ponieważ litery trzeba stawiać starannie. - Dobrze skupić się nad swoim pisaniem. Człowiek zapomina wtedy o codzienności, a koncentruje się na tym, żeby ta jedna literka była jak najładniej i najdokładniej napisana - tłumaczy. - Polecałabym takie lekcje każdemu, kto jest zagoniony. Pochylenie się nad literami i skupienie tylko i wyłącznie na tej czynności na pewno wyjdą nam na dobre.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki