Lęk przed wykonywaniem oraz odbieraniem połączeń telefonicznych psychologowie nazywają telefobią lub telenofobią.
Przez pandemię pojawiło się mnóstwo narzędzi elektronicznych, które mają ułatwić nam pracę zdalną. Pracujemy z komputerami, łączymy się z zespołem za pomocą Teamsów, korzystamy z przeróżnych komunikatorów, kamerek czy mikrofonów.
- Psychologicznym problemem numer jeden, od początku pandemii, jest lęk o przyszłość, niepewność jutra - mówi Kasia Gryzło, psycholog z hearme.pl. - Kolejne kryzysy, jak wojna na Ukrainie, kryzys gospodarczy wcale tego nie zmieniły - dodaje. - Jest to też powiązane z tym, że tak szybko rozwijamy się, że technologia mocno wtargnęła do naszego życia. Żyjemy w ciągłej zmianie.
Pracownicy skarżą się też na spadek motywacji, wysoki poziom stresu, problemy z koncentracją i ciągły lęk, że to, co teraz umieją, za chwilę nie wystarczy. Wśród młodszych pokoleń pracowników psychologowie dostrzegają również lęk przed rozmową telefoniczną.
16:06 czwórka czat czwórki 20.03.2023.mp3 Czym jest telefobia i jak z nią zawalczyć? (Czat Czwórki/Czwórka)
- Fobie najmłodszych pokoleń dorosłych są nieco inne. Oni są niemal predestynowani do tego, by odczuwać lęk przed spotkaniem z drugim człowiekiem - zauważa gość Czwórki. - W sumie to my, starsze pokolenia, wrzuciliśmy ich do social mediów, bo my je tworzyliśmy. A tam mamy totalnie kontrolowany obraz siebie - filtry, fajnie życie, emotikonki. Ta prezencja w mediach jest kontrolowana, musi być idealna i wymuskana. Zanim post zostanie wypuszczony, to jest przemyślany na szereg różnych sposobów. W rozmowie telefonicznej nie da się tego zrobić, nie da się całkowicie jej kontrolować.
Jak zauważa gość Piotra Firana, najmłodszym dorosłym obce są pewne schematy rozmów, boją się, że zrobią z siebie głuptasów. - Taka rozmowa telefoniczna jest dla nich trochę jak wystąpienie publiczne. Ten strach jednak można przezwyciężyć - mówi psycholog. - Możemy zwrócić się o pomoc do psychologa. Jeśli jednak czujemy, że chcemy z tym zawalczyć na własną rękę, to warto takie rozmowy poćwiczyć. Warto zacząć od telefonów do przyjaciół, osób, którym ufamy, a potem stopniować sobie tę trudność, np. dzwonić do dalszej cioci itd.
Kasia Gryzło zauważa, że zaczynamy się mocno przyzwyczajać do kontrolowanego świata, ten niekontrolowany wzbudza w nas przerażenie. - Przez to rozmów telefonicznych będzie coraz mniej. Taki świat tworzymy sobie sami. Oddajemy kontrolę automatycznym rozwiązaniom - ocenia.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Katarzyna Gryzło (psycholog)
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 15.17
pj