Wysokopłatny sms - jak nie dać się nabrać?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 17:03
W audycji "TOP/Trochę Optymizmu Popołudniem" rozmawialiśmy m.in. o tym, jak nie dać się złapać w smsową pułapkę, i nie zapłacić kroci za coś, czego tak naprawdę wcale nie chcieliśmy kupić. Gościem był Marcin Papiński z InfoBip.
Audio
  • Marcin Papiński o historii smsów. Czego dotyczył pierwszy sms i kto go wysłał? (TOP/Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
  • Marcin Papiński o przyszłości smsów. Ile wiadomości tekstowych wysyłają Polacy i jak ta forma komunikacji rozwija się w Polsce i na świecie? (TOP/Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

- To najczęściej smsy przychodzące z krótkich numerów, tzw. "premium", wówczas opłata wynosi do 40 złotych. Możemy również nieświadomie zapisać się do subskrypcji i wówczas opłata ta będzie doliczana do naszego rachunku na przykład co tydzień - mówił Marcin Papiński z InfoBip. Podkreślał, że dostawcy tych usług mają obowiązek poinformować nas o wysokich kosztach smsów, ale nie zawsze to robią. - Powinien być także sposób na to, by wypisać się z danej "usługi", np. dzięki wysłaniu komunikatu "nie", albo "stop", ale w Polsce to nie do końca zostało uregulowane - tłumaczył ekspert. Co zatem możemy zrobić, by przestać płacić? Skąd firmy, wysyłające takie smsy mają nasze numery telefonów? Jak rozpoznać wysokopłatne smsy? Na te pytania odpowiadał ekspert w rozmowie z Kubą Marcinowicza.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrań rozmowy z ekspertem, który - w związku z 24. rocznicą wysłania pierwszego smsa na świecie - opowiadał, jak ta forma komunikacji rozwijała się na przestrzeni lat i jaka czeka ją przyszłość? Co było w pierwszym smsie, w jakich okolicznościach został wysłany, ile smsów dziennie wysyła przeciętny Polak i do czego pasterze w Finlandii wykorzystują smsy?

***

Tytuł audycji: "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem"  

Prowadzą: Kuba Marcinowicz

Goście: Parcin Papiński (country menager InfoBip)

Data emisji: 5.12.2016

Godzina emisji: 17.05

kd

Czytaj także

Jeden smartfon na całe życie - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 10:35
Z badań wynika, że świadomość, że nie mamy ze sobą smartfona jest dla nas równie stresująca jak... przygotowania do ślubu. Dwie trzecie ankietowanych deklaruje, że nie przeżyłoby jednego dnia bez ulubionego gadżetu. To nie przeszkadza nam jednak wymieniać modele na coraz to nowsze. Tylko czy to ma sens?
rozwiń zwiń
Czytaj także

MultiGameplayGuy: internet jest moim drugim życiem

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 18:26
- Nie znam przepisu na sukces - śmieje się Michał Rychlik, czyli MultiGameplayGuy. Youtuber przyznał także w Czwórce, że nie wyobraża sobie świata bez dostępu do sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emoji - coś więcej niż emotikony

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 11:00
Pismo obrazkowe wraca do łask - powstał język emoji, używany w komunikacji internetowej i SMS-owej. Jest on uniwersalny, bo rozumie go wiele narodów świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologia 360. Przyszłość wideo nie tylko w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 17:16
Technologia 360 staje się coraz bardziej popularna. Nazywana "filmem sferycznym" polega na tym, że sceną zdjęcia staje się nie tylko to, co przed obiektywem, ale także… wokół niego.
rozwiń zwiń