- To wygoda i bezpieczeństwo - przekonuje Joanna Dębek z Ministerstwa Cyfryzacji. - E-doręczenia można porównać do korespondencji mailowej, choć będą one bardziej bezpieczne, bo szyfrowane - dodaje.
08:26 [CZWORKA]TOP 19 październik 2020 edoreczenia.mp3 Mail jak list polecony? (TOP/Czwórka)
Smartfon rozpozna zagrożenie i ostrzeże cię przed nim?
Osoby, które chcą kontaktować się z urzędami przez internet, będą mogły skorzystać z możliwości otrzymywania i wysyłania korespondencji drogą elektroniczną, bez konieczności wizyty na poczcie. - Każdy obywatel będzie mógł sobie założyć taką elektroniczną skrzynkę, do której będą spływały pisma z urzędu - wyjaśnia rozmówczyni Mariusza Kulika.
Posłuchaj także:
Zeszyty czy laptop? Szkolna wyprawka na nowe czasy
Pod względem prawnym E-doręczenie będzie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. - Obecnie za wiadomość doręczoną do adresata uznaje się tylko tę wysłaną do niego listem poleconym. Osobisty odbiór takiego pisma zyskuje status prawny - podkreśla Krzysztof Rojek z Antyweb.pl. - E-doręczenia będą funkcjonować w oparciu o nasz profil zaufany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniem może to oznaczać koniec uciążliwych i czasochłonnych wizyt w wielu urzędach.
Usługa doręczenia elektronicznego będzie dobrowolna i darmowa. Pierwsze funkcjonalności mają zostać uruchomione na początku przyszłego roku. Do końca 2025 roku będzie ją świadczyć Poczta Polska. Następny operator zostanie wyłoniony w przetargu. Uchwalona właśnie przez Sejm ustawa trafiła do Senatu.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał: Mateusz Kulik
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 18.16