Buty dawnych gdańszczan. Moda Głównego Miasta

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 12:16
Przez dwa lata trwały prace archeologiczne w kwartale ulic Szeroka, Tandeta, Świętojańska, Grobla II w Gdańsku. Dzięki ich drobiazgowej pracy wiemy, w czym paradowano w nadmorskim mieście od XIV do XVI wieku. 
Tysiące eksponatów odnalezionych w Gdańsku pozwoliło na precyzyjną rekonstrukcje dawnego obuwia.
Tysiące eksponatów odnalezionych w Gdańsku pozwoliło na precyzyjną rekonstrukcje dawnego obuwia.Foto: Shutterstock/Microgen

Wszystko zaczęło się od stanowisk archeologicznych, potem przyszła kolej na badania wydobytych eksponatów, analizy mikrobiologiczne, opisy, rekonstrukcje. Dzięki pracy wielu osób kolekcja Muzeum Archeologicznego w Gdańsku wzbogaciła się o 30 zabytkowych butów i niezwykłą publikację, pod redakcją Anny Jędrzejczak-Skutnik, muzealnej konserwatorki, która koordynowała cały projekt.

Na 70 stronach książki "W czym chodzili dawni gdańszczanie?" znajdują się fachowe artykuły (przetłumaczone na język angielski), a także zdjęcia i opisy z przebiegu konserwacji i rekonstrukcji. Konserwacji zostały poddane zabytki skórzane odkryte w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w latach 2006–2008 w Gdańsku, w kwartale ulic: Szeroka, Tandeta, Świętojańska. Są to elementy obuwia i strojów z XIV–XVI wieku, które wymagały najpilniejszej interwencji konserwatorskiej. Badaczom udało się odkopać mnóstwo przedmiotów wykonanych z materiałów organicznych. Specyfika terenu i warunki jego zabudowy (duża wilgotność, przy jednoczesnym braku dostępu tlenu) sprzyjały doskonałemu zachowaniu tego typu wyrobów. Odnaleziono ich kilkanaście tysięcy. Obuwie stanowi ponad 98 procent wszystkich odszukanych zabytków. Reszta to inne wyroby skórzane. Galanteria, w skład której wchodzą pochewki noży i mieczy, paski, rękawice, futerały, odzież i torby, reprezentowana jest zaledwie przez 197 zabytków. Wyroby pozagalanteryjne: okładziny mieczowe oraz oprawy książek i przedmioty nieokreślone to zespół 61 zabytków. 

Projekt "W czym chodzili dawni gdańszczanie?" to dwa lata niezwykłej pracy, o której opowiemy w "Zaklinaczach czasu". 

***

Na audycję z cyklu "Zaklinacze czasu" zaprasza - w sobotę (04.02) o godz. 15.00 - Jakub Jamrozek.

mat.pras./pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Gdańsk archeologia
Czytaj także

Ile lat ma Gdańsk? Jest starszy niż dotąd sądzono

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 15:00
Z najnowszych badań wynika, że Gdańsk liczy sobie około 1100 lat. - Potwierdzają to wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w podziemiach Ratusza Głównego Miasta - poinformował dyrektor Muzeum Gdańska, archeolog, prof. Waldemar Ossowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto starsze, niż przypuszczano. O odkryciach archeologów w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 21:33
Odkrycia archeologiczne w piwnicach budynku dawnego magistratu miejskiego - dziś siedzibie Muzeum Gdańska, potwierdziły, że początki miasta sięgają roku 930. Już 25 lat temu na tę datę wskazywały pierwsze badania dendrochronologiczne prowadzone w innych pomieszczeniach podziemi. Jesienią 2022 roku odkryto kolejne, świetnie zachowane pozostałości wału drewnianego. Potwierdza to, że Gdańsk powstał 60 lat wcześniej, niż mówi o tym pierwsza wzmianka historyczna.
rozwiń zwiń