Kuchnia molekularna. Gotowanie bez hamulców

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 12:25
- Ciekły azot, sferyfikacje, żelifikacje, zmienianie struktur wszystkiego. Kuchnia molekularna ne tylko spektakularnie wygląda, ale też bardzo wciąga – mówi szef kuchni Robert Trzópek.
Audio
  • O kuchni molekularnej i jej przyszłości rozmawiamy z Robertem Trzópkiem (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Robert Trzópek to jedyny Polak, który aż sześć lat przepracował w restauracjach powszechnie uznawanych za najlepsze na świecie. Jest kucharzem z ogromnym doświadczeniem dotyczącym kuchni tradycyjnej, a jednocześnie specjalistą w dziedzinie kuchni przyszłości
Robert Trzópek to jedyny Polak, który aż sześć lat przepracował w restauracjach powszechnie uznawanych za najlepsze na świecie. Jest kucharzem z ogromnym doświadczeniem dotyczącym kuchni tradycyjnej, a jednocześnie specjalistą w dziedzinie "kuchni przyszłości"Foto: PAP/Arek Markowicz

Doświadczenie zawodowe gość Czwórki zdobywał m.in. w światowej sławy restauracji El Bulli, która specjalizowała się w daniach kuchni molekularnej. - Lody z musztardy to klasyk, ryba z mięsa też już nie robi wrażenia, bo ten rodzaj przygotowywania potraw wymaga ciągłego przekraczania granic. Niestety w pogoni za eksperymentami czasami traci się poczucie smaku - przyznaje gość Czwórki.


Czytaj także
starmach anna pap 1200.jpg
Ania Starmach: marchewka i kalafior są piękne

Robert Trzópek był w Polsce prekursorem metody "sous vide". W audycji tłumaczy, na czym ona polega i gdzie najlepiej uczyć się technik molekularnych. W audycji zdradzamy też, jak smakuje koktajl z "Alicji w Krainie Czarów".

***

Tytuł audycji: "Sztuka Jedzenia"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Robert Trzópek (szef kuchni)

Data audycji: 1.01.2017

Godzina audycji: 15.20

kul/pg

Czytaj także

Przyszłość mody? "Ubrania z owoców i warzyw"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 16:00
- Jest nas na świecie coraz więcej i w pewnym momencie dla części zabraknie bawełny. Dlatego producenci już teraz pracują nad alternatywnymi sposobami pozyskiwania tkanin. Na przykład z pleśni, która jest trwała i przypomina jedwab. Albo z ziemniaka - mówi Michał Zaczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ania Starmach: marchewka i kalafior są piękne

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 16:00
Z siostrą Agatą, autorką ilustracji, wydała właśnie książkę kulinarną dla dzieci "Pyszności. Kulinarne pomysły dla małych szefów kuchni". O tym szczególnym wydawnictwie, łączącym kuchnię i sztukę, opowiada Beacie Kwiatkowskiej.
rozwiń zwiń