- Jedzenie w produkcjach filmowych jest zazwyczaj rekwizytem, albo służy jako przejście z jednej sceny do drugiej. Dla Allena życie to miłość, jedzenie i seks. Przeciwieństwem jest śmierć, która też ma związek z jedzeniem - wyjaśniała Kamila Kalista, zajmująca się w swojej pracy naukowej motywem śmierci i kulinariów w filmach Woody'ego Allena.
Doktorantka Kamila Kalista wyjaśniała, jak za pomocą scen kulinarnych podejmował w swoich filmach wątki religijne. - W "Annie Hall" widzimy scenę, w której główna bohaterka profanuje koszerną potrawę zamawiając do niej (inaczej, niż wskazuje obyczaj) białe pieczywo i majonez – mówiła. Reżyser wskazywał w ten sposób jak ważne w judaiźmie są tradycje związane z kulturą spożywania posiłku.
Dlaczego zdaniem rozmówczyń restauracje były ważnym tłem dla rozgrywających się wydarzeń? Co może symbolizować posiłek? Jakie wydarzenia kulinarne czekają na nas na Coney Island, gdzie Woody Allen umieścił akcje swojego ostatniego filmu?- opowiadały dziennikarka Karolina Sulej, która napisała książkę o Coney Island i Kamila Kalista, doktorantka pisząca o twórczości Woody'ego Allena.
***
Tytuł audycji: Sztuka jedzenia
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Gość: Kamila Kalista (pisze doktorat na temat tworczosci Woody'ego Allena), Karolina Sulej (dziennikarka).
Data emisji: 3.12.2017
Godzina emisji: 15.10
ac/kul