Jadalne sztućce - kuchnia, design i ekologia spotykają się w jednym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 15:34
Pyszne talerze i smakowite łyżki to nie fikcja! Martyna Ochojska, Dominika Wysoglad i Joanna Jurga, trzy młode projektantki, wpadły na pomysł stworzenia czegoś, co od dawna śniło się łasuchom.
Audio
  • Food design i D.I.Y.: "To powrót do tradycji i odpowiedź na potrzeby współczesnego konsumenta" (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Martyna Ochojska, Joanna Jurga, dziennikarka Czwórki Beata Kwiatkowska
Martyna Ochojska, Joanna Jurga, dziennikarka Czwórki Beata Kwiatkowska Foto: Michał Piwowarek/Czwórka

Tworzenie jadalnych sztućców to powrót do naturalnego rzemiosła. Mamy satysfakcję, że udało nam się wytworzyć je pracą własnych rąk jednocześnie dbając o środowisko Martyna Ochojska i Joanna Jurga

Wymyśliły - nie do końca - jednorazowe naczynia, które nie są brzydkimi plastikowymi czy papierowymi talerzami, zaśmiecającymi środowisko. Opatentowały sposób na przygotowywanie naczyń, które nie tylko są ekologiczne, ale też nieźle smakują. To wszystko dlatego, że wykonane są w całości z jadalnych produktów. - Najbardziej znaną metodą tworzenia jadalnych naczyń jest umieszczanie jedzenia w chlebie. Mogą to być zupy, w Polsce podawane się w okrągłych bochenkach, tureckie pity, lub naleśniki np. w wersji meksykańskiej tortilli. My postanowiłyśmy pójść w nieco innym kierunku - opowiadały projektantki.

sztućce 663.jpg
Sztućce a historia świata. "Diabelski widelec i usłużne ręce"

- Skomponowałyśmy masę na bazie składników, które każdy z nas ma w swoich lodówkach. Takie naczynie każdy może przygotować w domowych warunkach - zapewniały. 

Czy takie rozwiązane jest praktyczne? Czy jadalne sztućce nadają się do każdego rodzaju jedzenia? Z czego można zrobić takie naczynia i co przyda nam się w nadaniu im odpowiedniej formy? W jaki sposób projekt przyczynia się do ochrony środowiska? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Martyna Ochojska i Joanna Jurga (projektantki jadalnych sztućców)

Data emisji: 17.06.2018

Godzina emisji: 15.09

ac/kd

Czytaj także

Jedzenie bio i eko – przepis na zdrowie czy chwyt marketingowy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 13:25
Według badań Polacy są gotowi płacić więcej za żywność dobrej jakości. Przeszukujemy internet w celu ustalenia źródeł pochodzenia naszych produktów i częściej niż wielu innych Europejczyków czytamy informacje zawarte na etykietach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Toasty Gruzinów są jak poezja". Marcin Meller o bogactwie kulinarnego Kaukazu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 16:00
Olia Hercules to ukraińska pisarka, autorka książek kulinarnych "Mamuszki" i "Kaukasis", w których łączy smaki, kultury i podróże. Przepisy, które w nich zebrała to hołd dla kuchni Kaukazu i Ukrainy. Opowiadał o nich Marcin Meller. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"2001: Odyseja kosmiczna" - to film o jedzeniu!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 12:00
"2001: Odyseja kosmiczna" ma już 50 lat. Wciąż mnożą się teorie na jej temat. Interpretacji jest mnóstwo, Małgorzata Steciak w "Sztuce jedzenia" przedstawia tę kulinarną.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztućce a historia świata. "Diabelski widelec i usłużne ręce"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 10:40
- Jednym z pierwszych sztućców, które zostały wynalezione były pałeczki. Natomiast do dziś najpopularniejszymi sztućcami na świecie są ludzkie ręce - mówi antropolog kultury Magdalena Tomaszewska-Bolałek.   
rozwiń zwiń