Tworzenie jadalnych sztućców to powrót do naturalnego rzemiosła. Mamy satysfakcję, że udało nam się wytworzyć je pracą własnych rąk jednocześnie dbając o środowisko Martyna Ochojska i Joanna Jurga
Wymyśliły - nie do końca - jednorazowe naczynia, które nie są brzydkimi plastikowymi czy papierowymi talerzami, zaśmiecającymi środowisko. Opatentowały sposób na przygotowywanie naczyń, które nie tylko są ekologiczne, ale też nieźle smakują. To wszystko dlatego, że wykonane są w całości z jadalnych produktów. - Najbardziej znaną metodą tworzenia jadalnych naczyń jest umieszczanie jedzenia w chlebie. Mogą to być zupy, w Polsce podawane się w okrągłych bochenkach, tureckie pity, lub naleśniki np. w wersji meksykańskiej tortilli. My postanowiłyśmy pójść w nieco innym kierunku - opowiadały projektantki.
Sztućce a historia świata. "Diabelski widelec i usłużne ręce"
- Skomponowałyśmy masę na bazie składników, które każdy z nas ma w swoich lodówkach. Takie naczynie każdy może przygotować w domowych warunkach - zapewniały.
Czy takie rozwiązane jest praktyczne? Czy jadalne sztućce nadają się do każdego rodzaju jedzenia? Z czego można zrobić takie naczynia i co przyda nam się w nadaniu im odpowiedniej formy? W jaki sposób projekt przyczynia się do ochrony środowiska? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Sztuka jedzenia
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Gość: Martyna Ochojska i Joanna Jurga (projektantki jadalnych sztućców)
Data emisji: 17.06.2018
Godzina emisji: 15.09
ac/kd