- Bonsai oprócz tego, że są małe, to jeszcze są stare i muszą wyglądać jak stare duże drzewa, które możemy spotkać gdzieś w naturze. Taka jest główna zasada sztuki bonsai - mówi Marek Gajda z Japońskich Ogrodów Bonsai.
04:15 Czwórka/Sobotologia - bonsai 02.10.2021.mp3 O drzewkach bonsai opowiada Marek Gajda z Japońskich Bonsai Ogrodów (Sobotologia/Czwórka)
Ta sztuka pochodzi z Dalekiego Wschodu. Narodziła się w Chinach i około VI wieku, przez Koreę, trafiła do Japonii. W Europie na dobre pojawiła się po drugiej wojnie światowej wraz z amerykańskimi żołnierzami, którzy zostali przeniesieni z Japonii do Niemiec.
- Praktycznie rzecz biorąc z każdego drzewa, czyli z rośliny drzewiastej możemy zrobić drzewko bonsai - tłumaczy specjalista. - Z jednych gatunków robi się je łatwo, z drugich trudniej, a z innych w ogóle lepiej nie próbować. Cała tajemnica polega na odpowiednim przycinaniu i pielęgnacji.
Rośliny w domu dla lepszej koncentracji i oddechu
Zobacz także:
Do formowania i pielęgnacji drzewek potrzebne są specjalne narzędzia, którymi w odpowiednim czasie wykonuje się odpowiednie cięcia. Zabiegi te są niezbędne, żeby drzewo nie urosło zbyt wysokie, trzymało formę i proporcje.
- Finału nigdy nie ma. Drzewo cały czas rośnie. Tak że mówimy, że sztuka bonsai jest sztuką nieskończoną. To jest po prostu rzeźba na żywym materiale, przez całe życie rośliny ją rzeźbimy i doprowadzamy do perfekcji - tłumaczy rozmówca Macieja Wójcika. - Tak, jak to robią Japończycy. A oni robią to tak, żeby na końcu był ideał. My również idziemy w tę stronę, pielęgnujemy odpowiednio nasze drzewo, żeby było coraz ładniejsze i doskonalsze.
Źr. Youtube/Wszystko co musisz wiedzieć o bonsai
Drzewka bonsai można podzielić na drzewa zewnętrzne, te, które pochodzą z naszego klimatu i drzewa wewnętrzne. - W tym wypadku najbardziej się będą sprawdzały drzewa z klimatu tropikalnego, takie jak fikus lub karmony - wyjaśnia specjalista. - Są to gatunki, które stosunkowo dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniu.
Oprócz przycinania drzewka muszą mieć dostateczną ilość światła, najlepiej więc będzie im na parapecie okna. Co tydzień dobrze je obrócić o 180 stopni, żeby równomiernie naświetlały się z każdej strony.
***
Tytuł audycji: Sobotologia
Prowadzi: Szymon Jaworski
Materiał przygotował: Maciej Wójcik
Data emisji: 02.10.2021
Godzina emisji: 09.42
aw