Gdy złapiesz wirusa - wyzeruj aktywność
Jak się okazuje rodzaj stresu, jakiemu jesteśmy poddawani, ma duży wpływ na to, jaki mechanizm nasz mózg uruchamia, by z nim walczyć. - Chodzi to, jak jemy, co jemy i ile jemy - tłumaczył trener psychoedukacji Stefan Sawicki. - Z jednej strony reakcja stresowa powinna polegać na obniżeniu apetytu, bo to przygotowanie ciała do ucieczki. Z drugiej jednak, jeśli stres nie jest ekstremalny, objadamy się, by go złagodzić - tłumaczył.
04:38 _PR4_AAC 2020_11_20-12-24-58.mp3 Dlaczego zajadamy stres - jak działa ten mechanizm? (Stacja Nauka/Czwórka)
Atak paniki - jak sobie z nim radzić?
Dlaczego wybieramy akurat jedzenie? - Pierwszy skojarzeniem jest dzieciństwo, czyli czas, gdy wszystkie nasze potrzeby były zaspokajane, mieliśmy podstawowe poczucie bezpieczeństwa - mówił ekspert. - W sytuacjach stresowych sięgamy więc najczęściej po słodycze, przekąski wysokokaloryczne. Tak działa chemia naszego mózgu, która uruchamia tzw. mechanizm nagrody - wymieniał ekspert.
Sprawdź także:
Przyjrzyjmy się swoim emocjom. Sięgnięcie po jedzenie to pierwszy odruch, dopiero potem przychodzi refleksja nad tym, jakie jest źródło problemu Stefan Sawicki
Ta metoda, jak tłumaczył, rzadko prowadzi do rozwiązania problemu, który nas stresuje, a może generować kolejne, na przykład... otyłość. Dlatego warto zadbać o inne sposoby radzenia sobie ze stresem, by nie niszczyć własnego zdrowia. - Proponuję rozpisać sobie na kartce, co mogę zrobić, by zbliżyć się o rozwiązania swojego problemu - mówił gość Czwórki. - Jeśli nie mamy wpływu na sytuację można wykonywać proste ćwiczenia, medytować - radził.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 12.10
kd