- Wzrasta zagrożenie powodziami spowodowanym przez zmiany klimatyczne
- Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są okolice miasta Busan
- Odpowiedzią naukowców na ten problem jest m.in. Oceanix City
- W pływającym mieście ma zamieszkać 10 tysięcy osób
- Moduły miasta mają być połączone chodnikami i ścieżkami rowerowymi, a cały transport ma być elektryczny
- Przypomina to wizję z filmu "Wodny świat"
Klimat i jego zmiany stawiają przed nami wyzwania w wielu dziedzinach życia. Niełatwy orzech do zgryzienia mają też architekci. Budynki przez nich zaprojektowane powinny być odporne na wysokie temperatury czy grożące wielu obszarom podtopienia.
Innowacją odpowiadającą na klimatyczne zagrożenia ma być pływające miasto - Oceanix City - które już za kilka lat ma pojawić się u wybrzeży Korei Południowej, w okolicach Busanu.
Główną funkcją pływającego miasta ma być całkowita odporność na podtopienia. Wybór okolic miasta Busan, które znajduje się na południowym wybrzeżu Korei Południowej, nie jest przypadkowy. - Projekt pływającego miasta, czyli Oceanix City, to jest odpowiedź na zagrożenia związane ze zmianami klimatu, z globalnym ociepleniem - mówi Jakub Rybski, dziennikarz national-geographic.pl. - Raporty organizacji ekologicznych zakładają, że do 2050 roku nawet 90 procent nadmorskich miast będzie zmagało się z bardzo intensywnymi podtopieniami.
Alarmujące raporty
Na wyborze lokalizacji Oceanix City zaważyły właśnie wspomniane raporty. Według Greenpeace Korea miejska plaża Busan-Haeundae może zniknąć już do 2030 roku, w wyniku podwyższenia poziomu wód. Dodatkowo dane Sustainability dowodzą, że ciągu ostatnich 10 lat Busan zmagało się z rekordową na tle całej Korei liczbą powodzi.
W przyszłym roku ma rozpocząć się budowa pływającego miasta, a pierwsza dzielnica będzie gotowa już za 4 lata. - Według projektu miasto ma składać się z sześciu dwunastohektarowych wysp modułowych. Każda z nich ma pomieścić około 1650 mieszkańców - mówi dziennikarz. - Projekt zakłada, że zamieszka tam około 10 tysięcy osób - dodaje. - Miasto ma być odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe, jak huragany 5 kategorii oraz wzrost poziomu wód.
03:24 czwórka pierwsze słyszę 3.01.2022.mp3 O projekcie Oceanix City opowiada dziennikarz Jakub Rybski (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Pływające ekologiczne miasto
Moduły zaprojektowano tak, by poruszały się po powierzchni wody wraz ze wzrostem poziomu wód. Zakłada się też możliwość dobudowania kolejnych platform.
Oceanix City : New York's Future Floating City/Mega World
Osiedla-moduły Oceanix City mają być połączone ze sobą chodnikami i ścieżkami rowerowymi. A wszystkie platformy mają być skupione wokół centralnego portu. - Osoby odpowiedzialne za projekt Oceanix City chcą, aby w obrębie tego ultranowoczesnego miasta poruszały się tylko urządzenia elektryczne - wyjaśnia rozmówca Marty Zinkiewicz. - Maja być to pojazdy, które będą też pływały, co każdemu z mieszkańców zapewni połączenie z lądem.
Jak z filmu
Jakub Rybski zauważa, że będzie to pierwsze tego typu miasto na świecie, choć podobne rozwiązania mogliśmy już widzieć w filmach. - Koncepcja Oceanix City przypomina trochę obraz "Wodny świat" z Kevinem Costnerem. Tam były pływające miasta, pokazano świat, w którym ludzkość doprowadziła do sytuacji, że lądy zostały całkowicie zatopione przez wzrastanie poziomu wód - przypomina.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz
Data emisji: 03.01.2022
Godzina emisji: 6.15
pj