Wzrasta zagrożenie powodziami spowodowanym przez zmiany klimatyczne
Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są okolice miasta Busan
Odpowiedzią naukowców na ten problem jest m.in. Oceanix City
W pływającym mieście ma zamieszkać 10 tysięcy osób
Moduły miasta mają być połączone chodnikami i ścieżkami rowerowymi, a cały transport ma być elektryczny
Przypomina to wizję z filmu "Wodny świat"
Klimat i jego zmiany stawiają przed nami wyzwania w wielu dziedzinach życia. Niełatwy orzech do zgryzienia mają też architekci. Budynki przez nich zaprojektowane powinny być odporne na wysokie temperatury czy grożące wielu obszarom podtopienia .
Innowacją odpowiadającą na klimatyczne zagrożenia ma być pływające miasto - Oceanix City - które już za kilka lat ma pojawić się u wybrzeży Korei Południowej, w okolicach Busanu.
Główną funkcją pływającego miasta ma być całkowita odporność na podtopienia. Wybór okolic miasta Busan, które znajduje się na południowym wybrzeżu Korei Południowej, nie jest przypadkowy. - Projekt pływającego miasta, czyli Oceanix City, to jest odpowiedź na zagrożenia związane ze zmianami klimatu, z globalnym ociepleniem - mówi Jakub Rybski, dziennikarz national-geographic.pl. - Raporty organizacji ekologicznych zakładają, że do 2050 roku nawet 90 procent nadmorskich miast będzie zmagało się z bardzo intensywnymi podtopieniami.
Alarmujące raporty
Na wyborze lokalizacji Oceanix City zaważyły właśnie wspomniane raporty. Według Greenpeace Korea miejska plaża Busan-Haeundae może zniknąć już do 2030 roku, w wyniku podwyższenia poziomu wód. Dodatkowo dane Sustainability dowodzą, że ciągu ostatnich 10 lat Busan zmagało się z rekordową na tle całej Korei liczbą powodzi.
W przyszłym roku ma rozpocząć się budowa pływającego miasta, a pierwsza dzielnica będzie gotowa już za 4 lata. - Według projektu miasto ma składać się z sześciu dwunastohektarowych wysp modułowych . Każda z nich ma pomieścić około 1650 mieszkańców - mówi dziennikarz. - Projekt zakłada, że zamieszka tam około 10 tysięcy osób - dodaje. - Miasto ma być odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe, jak huragany 5 kategorii oraz wzrost poziomu wód.
03:24 czwórka pierwsze słyszę 3.01.2022.mp3 O projekcie Oceanix City opowiada dziennikarz Jakub Rybski (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Pływające ekologiczne miasto
Moduły zaprojektowano tak, by poruszały się po powierzchni wody wraz ze wzrostem poziomu wód. Zakłada się też możliwość dobudowania kolejnych platform.
Oceanix City : New York's Future Floating City/Mega World
VIDEO
Osiedla-moduły Oceanix City mają być połączone ze sobą chodnikami i ścieżkami rowerowymi. A wszystkie platformy mają być skupione wokół centralnego portu. - Osoby odpowiedzialne za projekt Oceanix City chcą, aby w obrębie tego ultranowoczesnego miasta poruszały się tylko urządzenia elektryczne - wyjaśnia rozmówca Marty Zinkiewicz. - Maja być to pojazdy , które będą też pływały, co każdemu z mieszkańców zapewni połączenie z lądem.
Jak z filmu
Jakub Rybski zauważa, że będzie to pierwsze tego typu miasto na świecie , choć podobne rozwiązania mogliśmy już widzieć w filmach. - Koncepcja Oceanix City przypomina trochę obraz "Wodny świat" z Kevinem Costnerem. Tam były pływające miasta, pokazano świat, w którym ludzkość doprowadziła do sytuacji, że lądy zostały całkowicie zatopione przez wzrastanie poziomu wód - przypomina.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz
Data emisji: 03.01 .2022
Godzina emisji: 6.15
pj