Toruński Festiwal Słów - nie tylko w książkach kwitnie literatura

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 09:00
W Toruniu trwa Toruński Festiwal Słów, to gratka dla fanów literatury, książek, słowa i sztuki. Przed nami spotkania z wybitnymi postaciami polskiej i zagranicznej literatury.
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu
Pomnik Mikołaja Kopernika w ToruniuFoto: shutterstock.com

Toruński Festiwal Słów wydaje się nowością na mapie Torunia, ale jest to dawny Toruński Festiwal Książki, dobrze znany mieszkańcom i gościom. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na zmianę nazwy.  

- Za nami 28 edycji Toruńskiego Festiwalu Książki, ale w tym roku zdecydowaliśmy się na zmianę nazwy tego wydarzenia. Nowa nazwa odzwierciedla trochę to, co dzieje się we współczesnym świecie - mówi Łukasz Wudarski, dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, organizator Toruńskiego Festiwalu Słów. - Dziś nie tylko książka jest platformą porozumienia ogólnoludzkiego, a coraz częściej są to audiobooki, ebooki, vlogi, współczesne komunikatory. Tam też często kwitnie literatura. Idąc z duchem czasu, zmieniliśmy nazwę naszego wydarzenia. To chyba trafiona zmiana i trafiony pomysł - dodaje.

Obok zmiany nazwy zmieniła się też trochę koncepcja festiwalu. Dziś jego uczestnikami mogą być ludzie z całego świata. - Większość festiwalowych spotkań jest transmitowana za pomocą mediów społecznościowych. Możemy w nich uczestniczyć online. To zmiana, która jest efektem pandemii, ale świetnie się sprawdza i dziś - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - W spotkaniach z naszymi autorami można uczestniczyć na żywo, ale też online, w sieci zadawać pytania czy komentować - dodaje. 

Nie tylko uczestnicy Festiwalu Słów mogą łączyć się z imprezą zdalnie. Jedno z autorskich spotkań, z ukraińskim poetą Andrijem Lubką, odbędzie się bez fizycznej obecności gościa. -  Młody pisarz zagości u nas za pośrednictwem ekranu - zaprasza gość Czwórki. 


Posłuchaj
09:58 czwórka pierwsze słyszę 22.06.2022.mp3 Na Toruński Festiwal Słów zaprasza Łukasz Wudarski (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Toruński Festiwal Słów rozpoczął się 16 czerwca, a potrwa do 27 czerwca. Część wydarzeń już za nami, ale z wielu wciąż można skorzystać. Łukasz Wudarski zaprasza m.in. na gigantyczne scrabble i spotkania z kolejnymi autorami. Na placu Rapackiego i na ulicy Różanej wciąż możemy oglądać bilbordy ze słowami, które powstały w wyniku happeningu zorganizowanego przez toruńską Galerię Róż i Toruński Festiwal Słów. 

- Na zakończenie Festiwalu, w niedzielę, odbędzie się spotkanie z Joanną Bator, ale w nietypowej formie, bo w plenerze, na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego - zaprasza gość Czwórki. - Przed nami też rozmowa z Mirą Marcinów i Łukaszem Barysem, laureatami Paszportów Polityki. Joanna Bator obierze też Nagrodę miast partnerskich im. Samuela Bogumiła Lindego, która co roku przyznawana jest autorowi polskiemu i niemieckiego - dodaje. 


Podczas Toruńskiego Festiwalu Słów zagra też zespół Tuhaj-Bej, odbędzie się spotkanie pt. "Poezja na końcu świata".  - To ciekawy pomysł na zintegrowanie Polaków i Ukraińców poprzez poezję - tłumaczy Łukasz Wudarski. - Chcemy, by Polacy poznali piękno języka ukraińskiego. Na naszej scenie Ukraińcy przeczytają swoją literaturę w oryginale, następnie usłyszymy przekład polski. To będzie takie międzynarodowe porozumienie - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Łukasz Wudarski (dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, organizator Toruńskiego Festiwalu Słów)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Loesje - jak za pomocą słowa skłonić do refleksji i podnieść na duchu?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 13:00
- Loesje można zobaczyć w przestrzeni publicznej. Pojawiają się na plakatach, muralach, pocztówkach czy naklejkach, ale także w internecie - mówi w Czwórce Loesje. - Podczas warsztatów kreatywnego pisania pokazujemy jak je tworzyć.
rozwiń zwiń