Przepis na tłusty czwartek. Ranking pączków

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 12:20
- Kiedy myślę o pączku idealnym, wracam wspomnieniami do dzieciństwa. Musi być chrupiący, delikatnie polukrowany i mieć odpowiednią ilość nadzienia - mówi Tomek Czajkowski, twórca kulinarny i autor bloga "Magiczny składnik". 
W tłusty czwartek, rozpoczynający ostatni tydzień karnawału, największa popularnością cieszą się  pączki oraz faworki.
W tłusty czwartek, rozpoczynający ostatni tydzień karnawału, największa popularnością cieszą się pączki oraz faworki. Foto: Pelagija/Shutterstock
  • Tradycyjny polski pączek jest chrupiący i ma nadzienie z konfitury z róży.
  • Na polskich stołach pojawił się w XII wieku.
  • Jest przysmakiem serwowanym w tłusty czwartek. 
  • O najlepszych pączkach i przepisach na nie opowiada Tomek Czajkowski - autor bloga "Magiczny składnik".

Słodki koniec karnawału

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Pachnie pączkami i faworkami, a w dawnych czasach także dziczyzną w wyższych sferach oraz kaszą, kapustą ze skwarkami, słoniną i sadłem w domach chłopskich. W tłusty czwartek nigdzie nie mogło zabraknąć smażonych na tłuszczu słodkich racuchów, blinów i pampuchów oraz lepszych i delikatniejszych ciast, pączków i chrustów (zwanych też faworkami). Dotychczas dokładnie nie wiadomo, jakimi drogami pączki przywędrowały do Polski - być może jest to przysmak turecki, być może pochodzą z Wiednia.

Jak przekonują analitycy - w tłusty czwartek statystyczny Polak zjada 2-3 pączki. W ubiegłym roku na ten przysmak wydaliśmy równowartość 381 dwupokojowych mieszkań w największych miastach w kraju. A największą popularnością cieszyły się pączki z różą.

Z różą czy z pistacjami?

- Nadzienie wzbudza dużo dyskusji i ma wiele frakcji - śmieje się Tomek Czajkowski. - Tradycyjny polski pączek powinien być nadziany konfiturą z róży. Co prawda cukiernicy coraz chętniej eksperymentują z innymi wypełnieniami, ale klienci nadal chcą "klasykę".

Posłuchaj
11:56 CZWÓRKA Pierwsze słyszę - paczek 07.02.2024.mp3 Tomek Czajkowski z bloga "Magiczny składnik" o różnych przepisach na pączki (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Jeśli chodzi o polewę - tutaj króluje cukier puder, potem lukier ze skórką pomarańczową. - Ostatnio "gorącym trendem" były pistacje. I w formie nadzienia i jako polewa lub posypka. Ale ich czas chyba powoli kończy się - dodaje.

Bez nadzienia, ale z dziurką. Amerykański klasyk

Zasmakowały nam także pączki z konfiturą porzeczkową i malinową oraz ze słonym karmelem. Coraz większą popularnością cieszą także donuty, które zamiast nadzienia mają pośrodku charakterystyczną dziurkę. Pierwsze wzmianki o tym ciastku pochodzą z 1809 roku, a nazwa została użyta w jednym z opowiadań o historii Nowego Jorku. Za jego twórców uważa się jednak holenderskich osadników.


Pierwsze wzmianki o donutach pochodzą z 1809 roku. Pierwsze wzmianki o donutach pochodzą z 1809 roku.

- Donuty pojawiły się w Polsce wraz z popularną amerykańską sieciówką serwującą ten przysmak, której zresztą już nie ma. Ale pączki z dziurką i różnokolorowymi polewami zostały. Są bardzo instagramowe, niestety mało soczyste - przyznaje rozmówca Kamila Jasieńskiego. 

Sprawdź też:

Jak zrobić pączki w domu?

Do przygotowania pączków potrzeba ok. 1 kg mąki tortowej, 0,5 litra tłustego mleka, 80 gramów świeżych drożdży, 100 gramów cukru, trochę więcej niż pół łyżeczki soli, osiem żółtek, jedno całe jajko i 100 gramów rozpuszczonego masła.

  • żeby pączek nie był tłusty, należy dodać do niego odrobinę alkoholu, który wyparowuje w trakcie smażenia
  • tłuszcz musi być dobrze rozgrzany - do 170-180 stopni
  • najlepszy do smażenia jest tłuszcz o wysokim punkcie dymienia - na przykład smalec albo olej rzepakowy w wersji dla wegan

Pączek na diecie

Tradycyjny pączek może mieć 300-500 kalorii, ale można go też "odchudzić". - Wystarczy upiec go w piekarniku, ale wtedy, jak twierdzą niektórzy, to nie jest pączek. Dlatego wymyśliłem nową nazwę - "pieczączek" - śmieje się Tomek Czajkowski. - Warto jednak pamiętać, że w dobrze usmażonym pączku nie ma dużo tłuszczu. Kaloryczne jest ciasto, które zawiera masło, żółtka, cukier, słodkie nadzienie i lukier. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Tomek Czajkowski (twórca kulinarny i autor bloga "Magiczny składnik")

Data emisji: 07.02.2024 

Godzina emisji: 9.15

kul/wmkor

Czytaj także

Natalia Maszkowska: w kuchni gotuję, a nie odtwarzam przepisy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 16:40
Natalia Maszkowska gotuje prosto, szybko, z ogólnodostępnych składników i dla każdego. Nic więc dziwnego, że jej kanał kulinarny na polskim TikToku ma miliony wyświetleń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coocharz w sieci. Proste przepisy na smaczne dania

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 11:00
- W sieci nie brakuje kulinarnych treści i kanałów tworzonych przez kucharzy amatorów. Ja staram się trafiać do ludzi, którzy cenią sobie proste przepisy - opowiada Kuba Przeździecki, znany w sieci jako Coocharz. 
rozwiń zwiń