- Tłusty czwartek to dzień pączków. Od rana zajadają się nimi wszyscy.
- Piotr Ogiński na swoim kanale zdradza swój idealny przepis na pączki.
- Podstawowe elementy pączka to: ciasto, nadzienie i polewa lub posypka.
- Przepis na pączki to receptura, której musimy dokładnie przestrzegać.
- Tradycyjny pączek to ten z nadzieniem z róży.
Tradycyjne pączki
Piotr Ogiński autor kanału Kocham Gotować swoimi przepisami i kulinarnymi pomysłami od lat dzieli się w sieci. Nic więc dziwnego, że i z okazji tłustego czwartku swoim widzom zaserwowała przepis na idealne pączki. - Robiłem dużo testów, co ten tradycyjny, najlepszy pączek powinien zawierać, jak powinien wyglądać - przyznaje w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. - Na samym początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, z czego składa się pączek. Jego trzy istotne elementy to:
- ciasto
- nadzienie
- polewa lub posypka.
Co zrobić, aby pączki były puszyste?
Mistrz kuchni podkreśla, że wszystko musi się ze sobą łączyć, idealnie komponować. Najwięcej czasu zajmuje przygotowanie ciasta, które potrzebuje czasu na wyrośnięcie.
- Ciasto musi być delikatne, puszyste. Musi mieć piękny żółty kolor, co wynika z tego, że używamy w nim dużej ilości jajek i masła - opowiada Piotr Ogiński. - Pączek to nie jest słodka bułka, którą jemy, żeby się napchać. To jest coś niesamowitego, to rarytas.
Sam sposób przygotowania masy na pączki wymaga od nas precyzji i pilnowania się przepisu. - Ja ucieram żółtka z cukrem. Dopiero gdy wszystko mam gotowe, dodaję do mąki i łączę ze sobą. To ciasto jest niezwykle ważne - podkreśla gość Czwórki. - Istotny jest też czas wyrastania.
05:40 czwórka pierwsze słyszę 08.02.2024 pączki 8.14.mp3 Jak zrobić idealne pączki - podpowiada Piotr Ogiński (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Piotr Ogiński podpowiada, że ciasto na pączki warto przygotować dzień wcześniej, wieczorem, a na czas wolnego wyrastania włożyć je do lodówki.
Gotowe ciasto smażymy tylko na smalcu.
Tradycyjny pączek - to ten z nadzieniem z róży
W pączkach liczy się też nadzienie. To może być czekolada, krem pistacjowy, budyń. - Ja uważam, że ten tradycyjny pączek powinien mieć nadzienie z róży - mówi kucharz youtuber. - Mam takie szczęście, że moja znajoma Ewa ma mamę, która co roku uciera płatki róż. Robi fantastyczną marmoladę z płatków róż. Taka marmolada to podstawa tradycyjnego pączka. To jest w nim najważniejsze.
Jak nie zepsuć pączków?
Sekretem zrobienia dobrych pączków jest dobry, sprawdzony przepis. - Jeśli podążamy za przepisem, to wszystko się uda - zauważa ekspert. - Odmierzajmy wszystko dokładnie, sprawdzajmy, czy dodaliśmy wszystkie składniki. Pilnujmy temperatur, np. temperatury smalcu, na którym smażymy nasze ciasto.
Piotr Ogiński swoje ciasto na pączki przygotował wieczorem, by rano uformować kuleczki i znów czekać aż wyrosną. - W nocy ciasto powoli rosło w lodówce. Po nocy uformowałem 50-gramowe pączki i teraz czekam, aż wyrosną. Muszą podwoić swoją objętość. Gdy już będą puszyste, wrzucę je na gorący smalec, by obsmażyć, a następnie nadzieję marmoladą z róży - zdradza.
Z przepisu Piotra Ogińskiego wychodzi dokładnie 20 pączków, jeśli wyjdzie ich mniej, to znaczy, że ktoś podkradł pączka albo nie trzymaliśmy się precyzyjnie przepisu.
Pączki - Najlepszy Przepis/Kocham Gotować
Ile kalorii ma pączek?
Tradycyjny pączek może mieć od 300 do 500 kalorii, ale można go też "odchudzić". - Wystarczy upiec go w piekarniku, ale wtedy, jak twierdzą niektórzy, nie jest to już pączek.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Piotr Ogiński (autor kanału "Kocham gotować")
Data emisji: 08.02.2024
Godzina emisji: 8.14
pj/wmkor