Światowy Dzień Żywności obchodzony jest od 1979 roku, w rocznicę utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw wyżywienia i rolnictwa, która powstała w 1945 roku. Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności podkreśla też, że dziś, w czasach pandemii, jedyną "szczepionką" przeciwko koronawirusowi jest zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia oraz stosowanie środków ochrony. - Żywność jest bardzo ważna. Chcemy o tym mówić, a Banki Żywności chcą mówić o żywności w 3 aspektach. Ekologicznym, ekonomicznym i społecznym - wymienia. - Ekologiczne skutki marnowania żywności sami widzimy. Tony metanu emitowanego do atmosfery, dwutlenek węgla i surowce, które są marnowane bezpowrotnie, czyli woda, energia, praca ludzka. To wszystko marnujemy w momencie, kiedy wyrzucamy żywności - dodaje.
06:26 czwórka pierwsze słyszę 15.10.2020 żywność.mp3 O skutkach marnowania żywności opowiada Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Dane mówiące o ekonomicznych skutkach marnowania żywności pokazują, że przeciętna polska rodzina rocznie traci 2,5 tysiąca złotych przez to, że marnuje żywność.
Marnując żywność wyrzucamy do śmietnika własne pieniądze Dorota Jezierska
- Skutki społeczne są też ogromne, w obecnej sytuacji, kiedy ludzie tracą pracę, kiedy są osoby, którym nie starcza pieniędzy na żywność, opał. Oni są wśród nas wyrzucanie jedzenia jest bardzo nieetyczne - podkreśla gość audycji. - W Światowym Dniu Żywności staramy się pokazywać te wszystkie aspekty, czyli głównie edukować szeroko opinię publiczną, czyli każdego z nas konsumentów - dodaje.
Konsumenci detaliczni w Polsce odpowiedzialni są za 53 procent marnowanej żywności. Dorota Jezierska podkreśla, że to, jak obchodzimy się z jedzeniem, bardzo wpływa na naszą planetę.
Żywność w pandemii
Większość ludzi wciąż nie robi zakupów z listą, nie sprawdza przed zakupami co mają w domu. Jesteśmy też klientami impulsywnymi, bardzo łatwo nas namówić albo też sami sięgamy po produkty, których nie planowaliśmy kupić Dorota Jezierska
Najnowsze badania zrealizowane dla Banków Żywności "Gospodarowanie żywnością w trakcie pandemii" pokazały, że w trakcie pandemii Polacy jeszcze więcej kupowali, a ich sklepowe koszyki były jeszcze bardziej zapełnione. - To badanie pokazuje przede wszystkim dwie ważne dane: o 12 procent (w porównaniu z zeszłym rokiem) wzrosła świadomość konsumentów. Coraz więcej z nich stara się zapobiegać marnowaniu żywności - wyjaśnia Dorota Jezierska. - Natomiast 82 procent konsumentów zrezygnowało z robienia częstych zakupów. Gdy robią zakupy rzadziej, to robią je znacznie większe. I tutaj jest możliwość większego zmarnowania się jedzenia - dodaje.
Edukacja dla Ziemi
- Przez cały zeszły rok jako Restaurant Week organizowaliśmy kampanię społeczną, ekologiczną Szanuj jedynie, kochaj jedzenie - mówi Maciej Żakowski, współorganizator festiwalu Restaurant Week. - Chcieliśmy edukować w zakresie marnowania żywności. To jest jeden z największych problemów w tej chwili. Zdecydowaliśmy się skupić na tym, w jaki sposób nasze codzienne wybory żywieniowe wpływają na klimat.
06:14 czwórka pierwsze słyszę 15.10.2020 żakowski.mp3 Jak przez żywnościowe wybory uratować świat - podpowiada Maciej Żakowski z Restaurant Week (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Decyzję żywieniowe, które podejmujemy codziennie, to co znajduje się na naszym talerzu ma ogromny wpływ na to, co w tej chwili zachodzi na Ziemi Maciej Żakowski
Restaurant Week to festiwal, podczas którego całkowicie zakazany jest plastik. W tym roku, po raz pierwszy serwowane będą dania wegańskie i rybne - jako menu A. Organizatorzy chcą przyczynić się do ograniczenia spożycia mięsa w Polsce.
- Jako Restaurant Week, takie nieformalne zrzeszenie ponad 1500 restauracji w całej Polsce wspólnie z Bankami Żywności promujemy świadome jedzenie i świadome odżywianie - mówi gość Czwórki. - To co polecamy to robienie racjonalnych zakupów, niekupowanie zbyt dużo, chodzić na zakupy najedzonym, nie wyrzucać jedzenia, a wykorzystywać resztki. Ograniczyć mięso, kupować ekologicznie, dzielić się, robić przegląd lodówki dodaje.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Goście: Dorota Jezierska (wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności), Maciej Żakowski (współorganizator Restaurant Week i kampanii Jedz dla Ziemi)
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 8.16
pj