- Masło jest niezwykle ważnym składnikiem w naszej kuchni.
- Wiążą się z nim też niezwykle ważne wspomnienia wielu z nas.
- Adrianna Marczewska zdradza przepis na domowe masło.
- Ten składnik wykorzystywany jest w ogromnej ilości kulinarnych przepisów.
Adrianna Marczewska, szefowa kuchni i dziennikarka kulinarna, nazywa masło odpowiednikiem miłości. Taki tytuł nosi też jej najnowsza książka, w całości poświęcona masłu. "Masło to źródło przyjemności, smak wspomnień z dzieciństwa i tajny składnik udanych potraw. Sprawia, że wszystko smakuje lepiej" - pisze.
Jak smakuje masło?
- Masło towarzyszyło mi w życiu na wiele różnych sposobów, też w wielu ważnych momentach - przyznaje w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. - Pamiętam jak z moim tatą jeździliśmy do piekarni na Lubelszczyźnie. Był późny wieczór, koło 21, bo wtedy był wypiekany chleb i wielkie rogale wypełnione czekoladą. Połowę tego chleba wyjadaliśmy w drodze do domu, był lekko parzący, z chrupiącą skórką. W domu na stole od razu pojawiało się masło. Ono zmieniało kromkę chleba w coś wyjątkowego, w prawdziwy rarytas.
Dobre masło charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu. - Moim daniem powinniśmy pożegnać wszystkie margaryny i produkty masłopodobne, a jeść masło, które ma minimum 82-83-84 procent tłuszczu - poleca ekspertka. - W zależności od regionu Polsku masło może mieć różny kolor.
Dziś mleczarnie sprzedają mleko wielkim firmom; one, według wytycznych i norm, przechowują je i wyrabiają z niego masło. - Dawniej, to prawdziwe, wiejskie masło miało bardzo różny smak, który zmieniał się z każdą porą roku, zależności od tego co jadły krowy - zdradza Adrianna Marczewska. - Raz na jakiś czas warto zrobić sobie domowe masło, albo kupić je w lokalnej, małej wytwórni.
Masło w USA
Masło znane jest nie tylko w Europie, ale też w Stanach. Tam ma ono jednak nieco inny smak czy kolor. - Wszystko zależy od tego, czy masło robione jest ze słodkiej czy z zakwaszonej śmietanki. Mogą się państwo zdziwić, że tam masło często jest białe. Ono smakuje nieco inaczej - zdradza szefowa kuchni. - Warto też wiedzieć, że rdzenne ludy obu Ameryk, ale też australijscy Aborygeni czy Afrykanie nie tolerowali laktozy, więc tam masło nie jest takim produktem popularnym jak w innych zakątkach świata.
Nie ma osoby, która wynalazła masło, choć zdaniem Czwórkowego gościa należałby jej się pomnik. Masło powstawało samo wszędzie tam, gdzie było zwierzęce mleko. - W buteleczce mleka przytroczonej np. do siodła masło pojawiało się samoistnie - wyjaśnia Adrianna Marczewska.
Jak zrobić masło w domu?
Masło jest bardzo prostym produktem do przyrządzenia go w domu. Wystarczy nam słodka śmietanka, ewentualnie odrobina soli. - Taką śmietankę ubijamy za pomocą trzepaczki, domowego miksera czy nawet tylko słoika. Ubijamy tak długo, aż wytrąci się nam masło. Maślaną bryłkę dobrze formujemy w chłodnej wodzie i mamy masło. Ja lubię dodać do niego szczyptę soli - poleca ekspertka.
Takie masło to świetna baza dla maseł smakowych. Ono samo smakuje wyśmienicie, ale możemy też zrobić masło solone, czosnkowe, ziołowe. - W mojej książce podaję przepis na masło korzenne, z pomarańczą. Możemy je zrobić w wersji wytrawnej i na słodko. Masła smakowe otwieraj wiele możliwości - podkreśla. - Można też zrobić masło wędzone. Ja robię je podczas letnich ognisk, a potem trzymam w zamrażalce.
Czytaj także:
Czy masło jest zdrowe?
Przez lata wokół masła narosło sporo mitów. Jedni mówili, że jest zdrowe, inni, że bardzo nam szkodzi. - Masło to przede wszystkim witamina A, która świetnie działa na nasz wzrok - mówi gość Czwórki. - To też witamina D, która wzmacnia kości, witamina E, zwana eliksirem miłości. Tłuszcze są nam potrzebne, by witaminy się wchłaniały. Przez lata była taka opowiastka, że masło ma w sobie zły cholesterol i źle wpływa na nasze zdrowie. Dziś wiemy, że im więcej wprowadzamy cholesterolu z pożywieniem tym mniej produkuje go nasza wątroba. O wiele bardziej szkodliwe są tłuszcze trans, których w maśle nie ma, ale znajdziemy je np. w margarynach.
Trudno powiedzieć jaki jest tygodniowy limit konsumpcji masła. Warto pamiętać, że jest ono królem kuchni, otwiera nam drzwi do najważniejszych technik kulinarnych:
- na maśle przyrumieniamy kromkę na patelni
- używamy go do pieczenia pieczeni
- stabilizacji sosów i kremów
- jest obecne w piekarni i w cukierni.
- Masło towarzyszy nam we wspomnieniach i najważniejszych momentach w życiu - mówi Adrianna Marczewska. - Umiejętna praca z tym produktem sprawia, że życie jest przyjemne i smaczne.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Gość: Adrianna Marczewska
Data emisji: 20.12.2023
Godzina emisji: 8.15
pj