Historie z Nepalem w tle opowiadają o wspinaczce lub podróżach. Dla polskich czytelników jest zupełnie nieznany od strony społecznej, a problemów w tym kraju jest wiele Edyta Stępczak
- Nepal w polskiej świadomości, to głównie Himalaje. Nie ma na rodzimym rynku wydawniczym książki, która opowiadałaby o nim od strony pozagórskiej, ze znacznie szerszej perspektywy. Chciałam, aby moja książka uzupełniła tę lukę - tłumaczyła.
- W tym kraju spędziłam prawie pięć lat, a wszystko zaczęło się od gór. Gdyby nie one, nie byłoby tej książki. Nepal mnie nie zawiódł. Odkryłam wszystko, czego się spodziewałam, ale także to, czego nie szukałam - mówiła na antenie Czwórki.
Wśród kobiet, których los jest z góry zaplanowany, silnie zakorzeniony jest mechanizm wyparcia. O swoim życiu opowiadały mi w trzeciej osobie. Nie identyfikują się z własną historią Edyta Stępczak
Edyta Stępczak opowiedziała w Czwórce o spotkaniach z mieszkankami tego kraju. Co odkryła? Jakie stereotypy z nim związane są nadal aktualnie, a o jakich w tym kraju się nie mówi? Jakie są społeczne konsekwencje błędnej interpretacji hinduizmu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Edyta Stępczak (autorka książki "Burka w Nepalu nazywa się sari")
Data emisji: 17.09.2018
Godzina emisji: 19.16
ac/kd